Kardynał Ratzinger "przejściowym" papieżem?

śro, 5 sty 2005, 13:28:41

Autor: Mirosław Miarczyński

Spekulacje na temat ewentualnego następcy Jana Pawła II trwają już od kilku lat. Wymieniano kardynałów z kilku kontynentów - w tym między innymi nigeryjskiego kardynała Francisa Arinze. Od kilku też lat w gronie "najpewniejszych" kandydatów na przyszłego papieża wymienia się też Niemca, Josepha Ratzingera. Wczoraj kolejne spekulacje na ten temat opublikowały "Time" i "NY Post".

Pod koniec 2002 roku papież Jan Paweł II zatwierdził wybór kardynała Josepha Ratzingera, na urząd dziekana kolegium kardynalskiego Kościoła Rzymskokatolickiego. W ten sposób kardynał Ratzinger, stał się niejako oficjalnie drugą osobą w Państwie Watykańskim i w Kościele Rzymskokatolickim. Nieoficjalnie natomiast został on "zastępcą wikariusza Chrystusa" - jak zwykło się nazywać w Rzymie dziekana kolegium kardynalskiego, przypominając przy tym tradycyjny tytuł, jaki dzierży każdy kolejny papież, czyli wikariusz Chrystusa na ziemi. Do jego obowiązków będzie miedzy innymi należało przygotowanie kolejnego konklawe.

Wielu ekspertów widzi właśnie kardynała Josepha Ratzingera jako następcę Jana Pawła II. 77 letni kardynał, który sprawuje również urząd prefekta rzymskiej Kongregacji Doktryny Wiary jest postrzegany jako koserwatysta. Jednakże ci, którzy uważają iż Ratzinger może zostać kolejnym papieżem, wskazują iż jego pontyfikat miałby być "przejściowy", wprowadzajacy Kościół w bardziej liberalną fazę. Paradoksalnie, wiek kardynała miałby być atutem przy jego wyborze - według spekulacji mediów kardynałowie oczekuja bowiem "krótkiego i spokojnego" pontyfikatu.

- W przeszłości najpoważniejsi kandydaci nie zostali wybierani. Kto wchodzi na konklawe papieżem, wychodzi kardynałem - mówi "Gazecie Wyborczej" Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź" . - A nawet jeśliby wybrano papieżem starszego wiekiem kardynała, to wcale nie oznaczałoby, że będzie przejściowy. W 1958 r. Papieżem został dobroduszny staruszek, który zrobił rewolucję w Kościele, zwołując II Sobór Watykański.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050105132841988