Kontrowersyjny program TV

sob, 8 sty 2005, 07:48:49

Autor: Eliza Sadłoń

W najbliższą sobotę – 8 stycznia brytyjska telewizja BBC planuje emisję kontrowersyjnego i uważanego za bluźniercze przedstawienia pt.“Jerry Springer. Opera”, które przedstawia między innymi Jezusa i Jego Matkę przebywających w piekle. Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii zapowiadają weekendowe protesty.

"Jerry Springer. Opera" jest telewizyjną wersją londyńskiej sztuki teatralnej, która z kolei jest satyrą na słynny amerykański talk-show. Program, który BBC planuje nadać w sobotę spowodował ostry i zdecydowany sprzeciw społeczności chrześcijańskiej w Wielkiej Brytanii. W przedstawieniu znajdują się bowiem sceny obrazoburcze takie jak ta, w której Jezus, Bóg, Maryja, Adam, Ewa i Szatan pojawiają się wszyscy razem w piekle. Jezus jest przedstawiony jako przygłupi grubas chodzący z pieluchą - w podobny sposób ukazane są inne postaci. Według gazety “ The Daily Mail” w czasie transmisji programu telewizja BBC pokaże ponad 8000 takich bluźnierstw!

Opinie na temat przedstawienia są podzielone. Jedni uważają je za niegroźną farsę, pastisz, który nie ma na celu obrażenia czyichś uczuć religijnych, a jest jedynie kontrowersyjną sztuką. Są jednak i tacy, którzy zdecydowanie przeciwstawiają się bluźnierstwom, nawet w sztuce.

Chrześcijańska organizacja - Christian Voice, kierowana przez Stephena Greena jest organizatorem protestów, które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę. Manifestanci planują protesty przed siedzibami BBC w dużych miastach Wielkiej Brytanii: Londynie, Birmingham, Manchesterze, Plymouth, Glasgow, Cardiff, Norwich. Akcja protestacyjna ruszyła już wcześniej w internecie. Chrześcijanie dążący do zaniechania emisji programu wysyłali m.in. do dyrektora generalnego BBC setki listów mailowych ze skargami.

Organizatorzy mają nadzieję, że protesty będą wyraźną wiadomością dla znanej na całym świecie telewizji, iż program, który chce wyemitować nie został zaaprobowany przez brytyjską wspólnotę chrześcijańską. Liczą również na zmianę decyzji BBC.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005010800484925