Homoseksualizm źle prezentowany w polskich podręcznikach?

wto, 11 sty 2005, 15:45:49

Autor: Eliza Sadłoń

Według organizacji Lambda część podręczników szkolnych zawiera nieprawdziwe i krzywdzące informacje na temat mniejszości seksualnych. W poniedziałek, 10 stycznia odbyła się konferencja prasowa na której członkowie stowarzyszenia przedstawili raport pt. "Mniejszości seksualne w polskich podręcznikach szkolnych do przedmiotu >wychowanie do życia w rodzinie<".

Raport przygotowany został przez Stowarzyszenie Lambda Szczecin i zawiera przede wszystkim listę książek, które nierzetelnie i niesprawiedliwie opisują mniejszości seksualne. "Zdecydowany sprzeciw budzi fakt umieszczania homoseksualizmu w rozdziałach poświęconych dewiacjom seksualnym obok np. pedofilii" - czytamy w raporcie. Stowarzyszenie
Lambda uważa, iż jest to niedopuszczalne, ponieważ takie podręczniki tylko potęgują homofobię i lęk przed homoseksualizmem.

Yga Kostrzewa - wiceprzewodnicząca i rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Lambda Warszawa domaga się rzetelnej edukacji polskiej młodzieży, a przede wszystkim obiektywnych podręczników w szkołach.

Zaprezentowany raport porusza też kwestię samej nazwy przedmiotu. Stowarzyszenia Lambda proponuje, by zamiast nazwy ' wychowanie do życia
w rodzinie', która "jednoznacznie przekreśla możliwość osiągnięcia szczęścia i satysfakcjonującej samorealizacji bez zakładania rodziny, a tym bardziej w związkach nieformalnych" używać nazwy 'wychowanie seksualne'.

Stowarzyszeni Lambda od 1997 roku działa na rzecz mniejszości seksualnych w Polsce.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050111121449795