Fiesta bazyliki do BomFim - święto wielu kultów

pią, 14 sty 2005, 13:36:30

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

Święto patronalne bazyliki Nosso Senhor do BomFim w Salwadorze (Brazylia) co roku przyciąga rzesze wiernych, którzy manifestują swoją wiarę poprzez uczestniczenie w obchodach święta kościoła wybudowanego w XVIII wieku. Święto to jest tez okazja do zgromadzenia się wyznawców kultów afrobrazylijskich oraz innych religii.

Wyznawcy boga Oxalá (w kulcie afrobrazylijskim takie imię nosi Jezus od Dobrej Śmierci) ubierają się na biało – kolor Oxalá i biorą udział w prawie 10 kilometrowej procesji, która zaczyna się przy largo da Conceição i kończy na largo do Bonfim. Najważniejszym momentem tej procesji jest umycie wodą zmieszana z perfumami schodów kościoła NS do Bomfim. Co roku około 200 baian (mieszkanek Salwadoru) ubranych w swoje tradycyjne stroje, wylewa wodę niesioną w wazonach z kwiatami przez cala procesje na schody kościoła aby przy akompaniamencie oklasków, bębnów i śpiewów mających swoje źródła w kulturze afrykańskiej dokonać mycia schodów. Następnie świętowanie przenosi się na largo do Bomfim gdzie tańcom, zabawie nie ma końca.

    Podczas tych obchodów mieszają się ze sobą wiara, dewocja i mistycyzm. 13 stycznia 2005 roku w święcie uczestniczyło prawie półtora miliona mieszkańców Salwadoru oraz turystów. W tym rycie miesza się ze sobą sacrum i profanum. W ten sposób katolicki Jezus od Dobrej Śmierci jest utożsamiany z Oxalá z candoble. Poprzez udział w procesji wyznawcy candoble proszą o błogosławieństwo, zdrowie i pomyślność materialną w całym roku oraz zapewniają ze w przyszłym roku tez przybędą aby oddać cześć Oxalá.

W procesji biorą udział wyznawcy miedzy innymi katolicyzmu, candoble, ewangelicy oraz spirytyści. W czasie procesji minutą ciszy oddano hołd ofiarom tsunami, przedstawiciele wszystkich religii prowadzili modlitwę o pokój. Na zakończenie części oficjalnej chor baian odspiewał hymn ku czci Senhor do Bomfim.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005011413363067