Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Mobbing dramatem ewangelickich duchownych w Niemczech

W przypadku narastania konfliktów między księdzem a zarządem parafialnym, Ewangelicki Kościół Niemiec (EKD) nie powinien wysyłać księdza w tak zawany dyscyplinarny "stan zawieszenia", który jest postrzegany jako nardzędzie nacisku na duchownych. Z taką propozycją społeczną wystąpiło sześć grup publikując 10. Stycznia. "Inicjatywe Melsungerską" (Melsunger Initiative).Celem spotkania, które miało miejsce w początku stycznia w Melsungen, w północnej Hesji było wskazania na problemy jakie stwarza "stan zawieszenia" oraz koordynacja dalszej współpracy ku osiągnieciu zmiany w tej kwestii. Według prawa wewnętrznego EKD, zarząd parafialny może księdza przenieść w tak zwany stan zawieszenia jeśli jego współpraca z zarządem nie układa się dobrze. Księdzu nie musi być nawet udowodniona żadna wina. W większości przypadkach prowadzi to do znacznego obniżenia pensji oraz utraty słuzbowego mieszkania przez zawieszonych księży. Ukarani w ten sposób księdza którzy nie znajdą nowej miejscówki po pięciu latach zostają automatycznie wysłani na stan poczynku. Dla młodych duchownych sytuacja zawieszenia oznacza cęsto niemożliwość znalezienia innej pracy i zdanie się na opiekę socjalną. Nic więc dziwnego, że "stan zawieszenia" jest postrzegany jako silne źródło nacisku, a czasem nawet swoistego mobbingu.

Jak twierdzi manifest Inicjatywy Melsungerskiej, stan zawieszenia pochodzi prosto z ducha i czasów nacjonalistyczno-socjalistycznych. Sytuacja ta często wiąże się ze zniesławieniem, dyskryminacją oraz stratami finansowymi dotkniętych księży. Inicjatywa Melsungerska żąda między innymi zniesienia tak zwanego "paragrafu złej współpracy" (dosłownie "niekwitnącej współpracy") w prawie służbowym jakie obowiązuje księży ewangelickich. Zaproponowano też powołanie skutecznej ochrony prawnej dla księdży oraz kroki zapobiegające mobbingowi w kościele. Pozatem grupa apeluje do władz EKD, zarządów parafialnych, synodu oraz parafii lokalnych aby dialog prowadzony o spornym prawie był dialogiem otwartym.


Rzecznik grup inicjujących, ks. Friedemann Schlede (Muehlhausen/Thueringen), powiedział:"Według naszych doświadczeń u źródeł konfliktu przeważnie stoi prywatna walka o władzę oraz zawiść w stosunku do księży. Właśnie takie postawy prowadzą do wszczynania procesu odwołania księdza ze stanowiska, prowadzacego często do stanu zawieszenia". Zdarza się też że superintendenci oraz dziekani w ten sposób chcą się "pozbyć" niewygodnego księdza. Przenoszenie księdży z ich stanowiska jest często rezultatem braku chęci rozwiązania konfliktów w kościołach i prowadzi do ich samozniszczenia.

W skład Inicjatywy Melsungerskiej wchodzi kilka organizacji zrzeszających odwołanych księży obu płci a także działających na rzecz zmiany ustroju kościelnego w EKD i przeciwdziałających mobbingowi wobec duchownych.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050115011320672

No trackback comments for this entry.
Mobbing dramatem ewangelickich duchownych w Niemczech | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń