Mobbing dramatem ewangelickich duchownych w Niemczech

sob, 15 sty 2005, 11:13:20

Autor: dawid1976

W przypadku narastania konfliktów między księdzem a zarządem parafialnym, Ewangelicki Kościół Niemiec (EKD) nie powinien wysyłać księdza w tak zawany dyscyplinarny "stan zawieszenia", który jest postrzegany jako nardzędzie nacisku na duchownych. Z taką propozycją społeczną wystąpiło sześć grup publikując 10. Stycznia. "Inicjatywe Melsungerską" (Melsunger Initiative).

Celem spotkania, które miało miejsce w początku stycznia w Melsungen, w północnej Hesji było wskazania na problemy jakie stwarza "stan zawieszenia" oraz koordynacja dalszej współpracy ku osiągnieciu zmiany w tej kwestii. Według prawa wewnętrznego EKD, zarząd parafialny może księdza przenieść w tak zwany stan zawieszenia jeśli jego współpraca z zarządem nie układa się dobrze. Księdzu nie musi być nawet udowodniona żadna wina. W większości przypadkach prowadzi to do znacznego obniżenia pensji oraz utraty słuzbowego mieszkania przez zawieszonych księży. Ukarani w ten sposób księdza którzy nie znajdą nowej miejscówki po pięciu latach zostają automatycznie wysłani na stan poczynku. Dla młodych duchownych sytuacja zawieszenia oznacza cęsto niemożliwość znalezienia innej pracy i zdanie się na opiekę socjalną. Nic więc dziwnego, że "stan zawieszenia" jest postrzegany jako silne źródło nacisku, a czasem nawet swoistego mobbingu.

Jak twierdzi manifest Inicjatywy Melsungerskiej, stan zawieszenia pochodzi prosto z ducha i czasów nacjonalistyczno-socjalistycznych. Sytuacja ta często wiąże się ze zniesławieniem, dyskryminacją oraz stratami finansowymi dotkniętych księży. Inicjatywa Melsungerska żąda między innymi zniesienia tak zwanego "paragrafu złej współpracy" (dosłownie "niekwitnącej współpracy") w prawie służbowym jakie obowiązuje księży ewangelickich. Zaproponowano też powołanie skutecznej ochrony prawnej dla księdży oraz kroki zapobiegające mobbingowi w kościele. Pozatem grupa apeluje do władz EKD, zarządów parafialnych, synodu oraz parafii lokalnych aby dialog prowadzony o spornym prawie był dialogiem otwartym.


Rzecznik grup inicjujących, ks. Friedemann Schlede (Muehlhausen/Thueringen), powiedział:"Według naszych doświadczeń u źródeł konfliktu przeważnie stoi prywatna walka o władzę oraz zawiść w stosunku do księży. Właśnie takie postawy prowadzą do wszczynania procesu odwołania księdza ze stanowiska, prowadzacego często do stanu zawieszenia". Zdarza się też że superintendenci oraz dziekani w ten sposób chcą się "pozbyć" niewygodnego księdza. Przenoszenie księdży z ich stanowiska jest często rezultatem braku chęci rozwiązania konfliktów w kościołach i prowadzi do ich samozniszczenia.

W skład Inicjatywy Melsungerskiej wchodzi kilka organizacji zrzeszających odwołanych księży obu płci a także działających na rzecz zmiany ustroju kościelnego w EKD i przeciwdziałających mobbingowi wobec duchownych.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050115011320672