Hitler planował porwanie papieża Piusa XII

sob, 15 sty 2005, 22:16:15

Autor: Mirosław Miarczyński

Magazyn l'Awenire, prowadzony przez Konferencję Episkopatu Włoch poinformował, że Adolf Hitler zlecił jednemu ze swoich generałów porwanie papieża Piusa XII podczas II wojny światowej. Plan nie wszedł w życie z powodu nieposłuszeństwa oficera. W artykule podane są fakty, które wyszły na światło dzienne w trakcie przygotowywania dokumentów do beatyfikacji Piusa XII.

Fragmenty informacji o przypuszczalnych spiskach mających na celu usunięcie papieża Piusa XII były już wcześniej znane historykom. Artykuł w l'Awenire przedstawia jednak nowe wiadomości. Według zamieszczonego w magazynie raportu, Hitler obawiał się, że papież przeszkodzi mu w realizacji planów globalnej dominacji. Poza tym dyktator pragnął obalenia chrześcijaństwa i ustanowienia nowej religii w postaci narodowego socjalizmu.

Spisek pod kryptonimem "Operacja Rabat" miał początkowo wejść w życie w 1943 roku, jednak nie doszło do tego z nieznanych powodów. W 1944 roku, na krótko przed wycofaniem się Niemców z Rzymu porwać papieża na polecenie Hitlera miał generał SS Karl Friedrich Otto Wolff.

Według l'Awenire Wolff wrócił do Rzymu z Niemiec i w tajemnicy spotkał się z papieżem. Dostał się do Watykanu w cywilnym ubraniu, z pomocą księdza. Podczas spotkania opowiedział papieżowi o rozkazie Hitlera. Podkreślił że sam nie zamierza go wypełnić, ostrzegł jednak Piusa XII, by był ostrożny w związku z niepewną i pełną niebezpieczeństw sytuacją.

Faszystowski rząd dyktatora Benito Mussoliniego już wówczas upadł, a sam duce stał na czele marionetkowej Republiki Salo w północnych Włoszech. U progu Rzymu stali alianci, którzy wyzwolili Wieczne Miasto 5 lipca 44 roku.

Wolff zgodził się również na spełnienie życzenia papieża, by uwolnić trzech skazanych na śmierć działaczy włoskiego ruchu oporu - pokazał w ten sposób swoją szczerość i dobrą wolę. Szczegóły spisku i swojej roli w ostrzeżeniu papieża niemiecki generał wyjawił przed swoją śmiercią koscielnym dostojnikom zajmującym się zbieraniem materiału dowodowego w związku z planami wyniesienia Piusa XII na ołtarze.

Opublikowany przez l'Awenire raport stoi w jaskrawym kontraście z przekonaniem niektórych historyków, którzy opisują Piusa XII jako pro-niemieckiego papieża i oskarżają go o brak zainteresowania cierpieniami ofiar Holocaustu.

Przeciwko beatyfikacji Piusa XII protestują niektóre środowiska żydowskie. Jednak pomysł wyniesienia go na ołtarze ma ogromnego orędownika w osobie obecnego biskupa Rzymu. Jan Paweł II nazywa swojego poprzednika "wielkim papieżem".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050115221615298