Tylko ubolewanie

pon, 17 sty 2005, 23:32:53

Autor: Mirosław Miarczyński

Episkopalni biskupi zgodzili się na wyrażenie "ubolewania" w związku z wyświęceniem w 2003 roku na biskupa New Hampshire Gene Robinsona, pozostającego w aktywnym związku homoseksualnym. Jednocześnie biskupi odmówili ustanowienia moratorium na inne tego typu święcenia czy na kościelne ceremonie błogosławienia jednopłciowych związków.

140 biskupów zgromadzonych w Salt Lake City poprosiło o więcej czasu na debatę, którą zamierzają odbyć w marcu tego roku.

Liczący 2,2 miliona członków Kościół Episkopalny USA jest od ponad roku podzielony przez decyzję o wyświęceniu na biskupa New Hampshire Gene Robinsona, pozostającego w aktywnym związku homoseksualnym. Decyzja ta została także skrytykowana przez wiele kościołów stanowiących część Wspólnoty Anglikańskiej a także przez tzw. "Raport Windsorski" opublikowany w Londynie. Episkopalianie zostali pouczeni, by wstrzymać ceremonie błogosławienia jednopłciowych związków oraz wyswięcanie homoseksualnych duchownych "do czasu aż cała Wspólnota dojdzie w tych sprawach do konsensusu".

Oświadczenie wydane w odpowiedzi na Raport Widsorski wyraża "szczere ubolewanie z powodu bólu, zranień i zniszczeń jakie dotkęły więzy anglikańskich wspólnot w związku z pewnymi działaniami Kościoła Episkopalnego". Jednocześnie podkreślono, że decyzja o wyświęceniu Gene Robinsona nie może zostać cofnięta. Według oświadczenia biskup przewodniczący i prymas Kościoła episkopalnego Frank Griswold powołał komitet, który ma wyjaśnić "w jaki sposób osoba żyjaca w jednopłciowym związku moze być uznana za właściwą do prowadzenia owczarni Chrystusowej".

21 biskupów pod wodzą biskupa Pittsburga Roberta Duncana natychmiast zbuntowało się przeciw decyzji zgromadzenia. Biskupi ci podpisali odrębne oświadczenie, w którym obiecują że podejmą tylko takie decyzje, na które zgodę wyrazi cała Wspólnota Anglikańska, której członkiem jest Kościół Episkopalny USA.

- Odpowiedź Zgromadzenia Biskupów nie odpowiada oczekiwaniom Wspólnoty - oświadczył biskup Południowej Karoliny Edward Salmon, jeden z sygnatariuszy oświadczenia - usłyszeliśmy wezwanie do pokory więc ci z nas, którzy są jednoznacznie gotowi do ukorzenia się odpowiedzieli stosownie do tego.

Oświadczenia nie podpisał ani jeden biskup z diecezji Waszyngton, Maryland i Virginii.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050117233253745