Abp. Williams przeciw eutanazji

czw, 20 sty 2005, 18:20:04

Autor: Mirosław Miarczyński

- Życie każdego człowieka nie jest tylko jego prywatną sprawą. Każdy żyje w relacjach z innymi ludźmi i z całym społeczeństwem - powiedział przywódca Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, podkreslajac że anglikanie nie powinni zmieniać swojego stanowiska w sprawie eutanazji.

- Prawo do zaoszczędzenia bólu moze być dyskutowane tak długo jak dotyczy pewnych metod leczenia. Ale kiedy przekształciło się to w prawo do oczekiwania pomocy w umieraniu, angażuje się w to nie tylko chorego ale też inne osoby.

Williams powiedział, że indywidualna decyzja o zakończeniu życia może być równoznaczna ze stwierdzeniem, iż są takie aspekty ludzkiego życia, w których nie ma miejsca na Boga.

- Zgoda na eutanazję w oczach tradycyjnie wierzących - zarówno chrześcijan jak i i dla wyznawców innych religii - przyznanie że wiara upadła - powiedział abp. Canterbury.

W ubiegłym roku papież nazwał eutanazje wypaczeniem etyki medycznej i powiedział, że lekarze nie mogą decydować o tym, kto może żyć a kto musi umrzeć.

Eutanazja w postaci wspomaganego przez lekarzy samobójstwa jest legalna w Belgii, Holandii i i Szwajcarii. Brytyjczyk, który zdecyduje się na "pomoc w samobójstwie" ryzykuje do 14 lat więzienia. W ubiegłym tygodniu na dziewięć miesięcy w zawieszeniu skazano emerytowanego policjanta, który pomógł w dokonaniu samobójstwa śmiertelnie chorej żonie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050120182004299