Fiesta swietego Sebastiana

pią, 21 sty 2005, 19:29:31

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

Kult oddawany świętemu Sebastianowi w Rio de Janeiro jest tak wielki, ze dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Aby oddać cześć świętemu patronowi miasto przygotowuje wiele różnych atrakcji, wśród nich tradycyjna procesje z relikwiami świętego Sebastiana, Msze święte w kościołach pod wezwaniem patrona, przedstawienia teatralne o życiu świętego, w tym roku w całym mieście została również przeprowadzona zbiórka żywności dla osób najbiedniejszych.

Główne uroczystości rozpoczęły się (20 stycznia) o godzinie 10:00 Msza święte celebrowana przez księdza biskupa Dom Assis Lopes  w kościele świętego Sebastiana w dzielnicy Tijuca, w kościele tym znajduje figurka świętego Sebastiana przywieziona przez Estácio de Sé w 1565 roku. Po południu o godzinie 15:30 rozpoczęła się tradycyjna procesja ulicami miasta, która została rozpoczęta w kościele Ducha świętego i przeszła do Katedry. Podczas procesji tysiące wiernych, większość ubranych w tradycyjny czerwony kolor,  kroczyło za relikwiami świętego Sebastiana niesionymi przez księdza biskupa Dom Wilson Jung. Procesja zatrzymała się w trzech punktach: przy szpitalu Policji, przy areszcie śledczym oraz przy szpitalu chorób nowotworowych. Poprzez swoja modlitwę wierni podkreślali swoje zaangażowanie w problemy wszystkich mieszkańców Rio de Janeiro.

Przy Katedrze o godzinie 17:00 – na zakończenie procesji rozpoczęło się przedstawienie teatralne ukazujące epizod z wojny francusko-portugalskiej podczas której to dzięki wstawiennictwu świętego Sebastiana miasto zostało uratowane. W tym dniu 256 parafii mających swoje siedziby w Rio de Janeiro zbierały żywność, która zostanie rozprowadzona wśród biednych mieszkańców miasta.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050121192931252