Katolicka organizacja dyskryminuje lesbijki?

wto, 25 sty 2005, 14:16:42

Autor: Anna Węgrzecka

Para kanadyjskich lesbijek oskarżyła grupę mężczyzn z katolickiej organizacji charytatywnej o dyskryminację, gdyż nie chcą udostępnić im sali na zorganizowanie przyjęcia weselnego. Kobiety skierowały sprawę do Trybunału Praw Człowieka.

Deborah Chymyshyn i Tracey Smith wynajęły salę należącą do organizacji katolickiej Knights of Columbus w Port Coquitlam na uroczystość zaślubin. Miała się ona odbyć w 2003 roku. Jednak kiedy właściciele sali zorientowali się, że kobiety są lesbijkami, unieważnili rezerwację. Kobiety twierdzą, że są dyskryminowane, gdyż sala przeznaczona została do wynajmu dla wszystkich, nie można więc dokonywać selekcji wśród zainteresowanych. Adwokat pary, Barbara Findlay powiedziała, że kobiety w momencie dokonywania rezerwacji sali, nie wiedziały, że należy ona do organizacji katolickiej. Dodała, że rezerwacja została anulowana już po tym, jak lesbijki zapłaciły zaliczkę i wysłały zaproszenia. "Otrzymały telefon z informacją, że w związku z tym, iż właściciele dowiedzieli się, że chodzi o małżeństwo homoseksualne, rezerwacja została anulowana" - powiedziała Findlay.

Szef The Kinghts of Columbus w Port Coquitlam - Elemer Lazar, odmówił udzielenia wywiadu w tej sprawie stacji CBC News. Jednak wiadomo, iż wcześniej mówił, że nie rozumie dlaczego homoseksualiści chcą wynajmować salę od katolickiej organizacji. Proces, z pewnością spotka się z olbrzymim zainteresowaniem. Decyzjami sądu na terenie Kanady już w sześciu prowincjach i jednym terytorium dozwolone są małżeństwa homoseksulane. Premier Paul Martin zapowiedział, że w 2005 roku jego rząd przygotuje stosowne ustawy, które zalegalizują takie związki w całym kraju.

The Knights of Columbus jest organizacją charytatywną zrzeszającą mężczyzn wyznania katolickiego m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Filipin, Meksyku, Puerto Rico i Gwatemali. Jej głównym celem jest wspieranie finansowe członków organizacji i ich rodzin, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z różnych przyczyn.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050125141642347