Stały diakonat w Irlandii

pią, 28 sty 2005, 10:40:29

Autor: Elżbieta Wójcik

Irlandzcy biskupi oczekują, że w najbliższych miesiącach Watykan wyrazi zgodę na wprowadzenie diakonatu stałego w Kościele Katolickim w Irlandii. Biskupi złożyli w zeszłym miesiącu wniosek o weryfikację planu szkolenia i pracy diakonów.

Biskupi starają się o tę zgodę od ponad czterech lat. Chieliby oni szkolić i wyświęcać diakonów - samotnych mężczyzn przed 35. rokiem życia oraz żonatych mężczyzn powyżej 35 lat. Jeśli Watykan wyrazi na to zgodę, minie co najmniej 4 lata, zanim ujrzy się diakonów w irlandzkich parafiach. Tyle bowiem potrzeba czasu na ich przygotowanie do pracy.

Diakoni, podobnie jak księża, są wyświęcani i mogą pełnić wiele obowiązków kapłańskich, takich, jak udzielanie niektórych sakramentów świętych, np. małżeństwa. Diakoni pracują już w różnych częściach świata, np. w Stanach Zjednoczonych i w Australii.

Również w Polsce niedługo będzie można korzystać z posługi stałych diakonów. W ubiegłym roku ", Episkopat Polski zlecił przygotowanie programu formacji kandydatów na diakonów stałych.

Zobacz też: Kosciol.pl - Żonaci do ołtarzy - rewolucja w polskim Kościele

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050128103229385