Królestwo Edom - Stary Testament głosi prawdę

pią, 28 sty 2005, 15:35:20

Autor: Anna Węgrzecka

Kanadyjski archeolog, specjalizujący się w Epokach Brązu i Żelaza, Russell Adams wraz ze swoim zespołem odkrył dowody wskazujące, ich zdaniem, na istnienie Królestwa Edom w okresie o jakim wspomina Stary Testament. Dotychczas naukowcy uważali, że państwo to pojawiło się 200 lat po opisywanych w Biblii wydarzeniach.

Informacje o Królestwie pojawiają się w całym Starym Testamencie. Niestety, w większości są one bardzo fragmentaryczne. Wiemy z nich, że Edom znajdowało się na południu dzisiejszej Jordanii, a jego mieszkańcy prowadzili z Izraelczykami liczne wojny.

Zespół Adamsa badał miejsce wydobycia miedzi zwane Khirbat en-Nahas, z którego korzystali Edomici. W badaniach wykorzystali metodę węgla aktywnego C14. Rezultaty jej zastosowania zaskoczyły uczonych. Wykazała ona, że eksploatacja złoża rozpoczęła się w XI wieku przed Chrystusem, a pobliski fort powstał sto lat później. Oznacza to, iż dotychczasową datę powstania Królestwa Edom należy przesunąć o conajmniej 200 lat wstecz. Najbardziej ekscytującym faktem jest to, że potwierdzono istnienie Królestwa w tym samym czasie, kiedy według Biblii, swoje potężne państwo ustanowili Dawid i Salomon. Królestwo Edom zostało podbite przez Dawida. Wraz z generałem Joabem, poprowadził on swoją armię do wielkiej bitwy, podczas której zginęło 18 tysięcy Edomitów. Potem państwo to zostało przyłączone do kraju Izrealitów.

John Bartlett, jeden z największych znawców dziejów Edomu datuje bitwę na lata pomiędzy 990 a 980 rokiem przed Chrystusem. Czyli na okres, w którym założono zbadany przez Adamsa fort.

Zobacz też: Petra: miasto wykute w skale

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050128153520833