Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Święta skała

Arka Przymierza stała na szczytowej skale wzgórza Moria w Jerozolimie. Na tej skale Abraham gotów był ofiarować swego syna Izaaka. Nad nią to wznosiła się najświętsza część przybytku Salomona, a później świątyni Heroda. Obecnie okrywa ją kopuła Domu Skały.

Opokę tę zwano po hebrajsku Eben ha-Shetiyah, czyli Fundament Skały. Dr Dan Bahat, wybitny archeolog i wykładowca na Uniwersytecie Hebrajskim (jego rodzice pochodzą z Polski, on sam urodził się we Lwowie i mówi po polsku), napisał o tej skale:

"Nie ma wątpliwości, że Dom Skały jest częścią samej świątyni, moim zdaniem Miejsca Najświętszego. Niektórzy sądzą, że w tym miejscu stał ołtarz całopalenia, ale to niemożliwe, gdyż to nie pasowałoby do topografii wzgórza. Jest rzeczą pewną, że skała, która stoi w centrum Domu Skały to nic innego, jak skała, która była w Miejscu Najświętszym na szczycie góry Moria, gdzie Abraham zamierzał ofiarować Izaaka."

Leen Ritmeyer, który był dyrektorem prac wykopaliskowych obejmujących teren Wzgórza Świątynnego, zlokalizował prawdopodobne Miejsce Najświętsze dawnej świątyni, dzięki obliczeniom podanym w żydowskiej Misznie.

Jego zdaniem, część skały wypełniała Miejsce Najświętsze, a część była fundamentem dla muru świątyni, co tłumaczy dlaczego wymiary wierzchniej powierzchni skały (16 x 20 m) są większe od rozmiaru Miejsca Najświętszego (11x11 m).

Tam, gdzie przypadał środek Miejsca Najświętszego świątyni Salomona, w skale widać płaskie wgłębienie, biegnące ze wschodu na zachód. Rozmiary tego zagłębienia (79 x 131 cm) odpowiadają wymiarom Arki Przymierza.

* * *

Świątynia izraelska została zniszczona dwukrotnie. Najpierw przez Babilończyków w VI wieku p.n.e., a potem w 70 roku n.e. podczas wojny Judei z Rzymem. Później na rozkaz rzymskiego cesarza Hadriana (117-138 n.e.) postawiono na jej miejscu świątynkę ku czci Jowisza.

Od IV wieku, miejsce to popadło w ruinę. Wstyd, ale w czasach chrześcijańskich służyło za latrynę. Dopiero w 638 roku kalif Omar kazał je oczyścić i rozpoczął budowę Domu Skały (arab. Qubbet as-Sakhra ), którą ukończył w 691 roku kalif Abd al-Machalek.

Muzułmanie wierzą, że z tej skały Mahomet wzniósł się do nieba na swym koniu Borku. Skała zaś tak bardzo chciała podążyć za nim, że anioł Gabriel musiał ją siłą trzymać w miejscu, pozostawiając na jej zachodniej stronie ślady swoich palców.

Po jednej stronie opoki wyżłobiono szyb, który prowadzi w głąb do podziemnej jaskini. Muzułmanie nazywają ją Bir el-Arweh, czyli Studnia Dusz. Tradycja żydowska mówi, że pod tą jaskinią, głęboko we wnętrzu ziemi, Salomon kazał zbudować sekretną komnatę. Przed najazdem Babilończyków w niej ukryto Arkę Przymierza, gdzie spoczywa do dnia dzisiejszego, ponoć strzeżona przez potężnych aniołów.

Czy do tej jaskini odnoszą się słowa znalezionego w Qumran Miedzianego Zwoju? Ten jedyny w swoim rodzaju rulon (wykonany z niemal 100% czystej miedzi) wymienia 64 schowki ze sprzętem świątynnym oraz złotem i srebrem o wadze blisko 200 ton! Poświęcimy mu osobny rozdział.

Ostatni fragment Miedzianego Zwoju mówi o ukrytym w jaskini rulonie, który zawiera dokładny opis schowków oraz ich inwentarz. Niektórzy sądzą, że tą jaskinią jest właśnie Studnia Dusz pod Fundamentem Skały. Nie przypadkiem szczytowa skała wzgórza Moria była obiektem zainteresowania wielu poszukiwaczy skarbów, o których przygodach opowiemy.

Powyższy tekst jest pierwszym z serii fragmentów książki "Skarby świątyni", udostępnionych serwisowi Kosciol.pl przez jej autora, dr Alfreda J. Palla. Na naszych łamach prezentujemy kilka obszernych fragmentów tej książki, wydanej przez wydawnictwo Betezda

Książkę Skarby Świątyni można zakupić w sklepie Kościół.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050128212531589

No trackback comments for this entry.
Święta skała | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń