Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Strażnicy świątyni

W 1099 roku Dom Skały wpadł wraz z Jerozolimą w ręce krzyżowców. Zamienili go na kościół. W 19 lat później pieczę nad skałą objęli członkowie nowego zakonu zwanego "strażnikami świątyni Salomona", czyli templariuszy, od łacińskiego templum ("świątynia").

Zakon templariuszy powstał w 1118 roku. Założyło go dziewięciu szlachciców z Szampanii we Francji. W tym samym roku przybyli do Jerozolimy pod wodzą swego pierwszego Wielkiego Mistrza, Hugona z Payens.

Kiedy stanęli przed królem Jerozolimy - Baldwinem II - zakomunikowali, że na swą siedzibę wybrali Wzgórze Świątynne. Ten zaś bez pytania wyraził na to zgodę. Oddał im teren dawnej świątyni izraelskiej, a dodatkowo dużą część meczetu Al-Aksa, który dopiero co przerobił na swój pałac.

Wynika z tego, że templariusze mieli za sobą wsparcie kogoś niezwykle wpływowego, być może samego Bernarda, słynnego przeora zakonu z Clairvaux, który był siłą napędową wypraw krzyżowych.

Templariusze powołali swój zakon pod pretekstem obrony pielgrzymów w Palestynie. Niczego jednak nigdy w tej sprawie nie zrobili. Ponadto 9 osób nie zdałoby się w tym na wiele, a przez pierwszych 10 lat swego istnienia tempariusze prawie nie powiększyli szeregów, co było ewenementem, jak na zakon.

W ich regule, opracowanej dla nich przez Bernarda z Clairvaux dopiero w roku 1128, nie ma już nawet wzmianki o pielgrzymach. Prawdziwą misją templariuszy w Jerozolimie było coś innego - sprawa tak wielkiej wagi, że nawet król musiał im ustąpić. Docelowym miejscem ich podróży było Wzgórze Świątynne, którego nie opuszczali przez 7 lat, śpiąc tam i jedząc, nikogo nie dopuszczając w pobliże. Czym się trudnili?

Podczas swych wykopalisk XIX-wieczny angielski badacz Charles Warren znalazł w podziemiach Wzgórza Świątynnego miecz i fragment lancy templariuszy, co rozwiewa wątpliwości co ich głównego celu, którym było odnalezienie Arki.

Czy krzyżowcy znaleźli Arkę i przywieźli ją ze sobą do Europy? Wątpliwe, choć zapewne taka była ich misja. Nie trzymaliby tego w tajemnicy przed światem, bo posiadanie Arki Przymierza przyniosłoby im prestiż i autorytet. Co więcej, gdyby ją znaleźli w Jerozolimie, nie szukaliby jej potem na terenie Etiopii, gdzie są ślady ich bytności, choćby w postaci charakterystycznego krzyża wewnątrz niektórych budowli etiopskich z tego okresu.

Templariusze nie znaleźli Arki Przymierza, ale przywieźli do Europy ogromne bogactwo i niezwykle zaawansowaną wiedzę architektoniczną, która zaowocowała nowym stylem - gotykiem. Ich bogactwo, które stało się obiektem pożądania, przyczyniło się do nagłego upadku zakonu w dwa wieki później. Templariuszy aresztowano z inicjatywy Inkwizycji i króla francuskiego, podczas dobrze przygotowanej akcji w piątek 13 października 1307 roku. Zakon zlikwidowano, a wielu templariuszy spalono na stosie.

Do aury tajemniczości, jaka otacza templariuszy, przyczyniło się przekleństwo, jakie wygłosił ostatni Wielki Mistrz zakonu, Jacques de Molay. W 1314 roku przed swą śmiercią na stosie potępił chciwość króla Filipa IV (1285-1314) oraz papieża Klemensa V (1305-14), zapowiadając, że zginą w tym samym roku. I faktycznie, obaj zmarli kilka tygodni później.

Templariuszy oskarżono o herezję, zapewne dlatego, że kościół, aby wywrzeć dodatkową presję na osobach odrzucających lub podważających jego dogmaty, nakazywał konfiskatę mienia rzekomych czy prawdziwych heretyków. Jednakże, legendarnych skarbów zakonu templariuszy nigdy nie znaleziono...

***

W Domu Skały krzyżowcy się nie popisali. Wykuli w niej schody, aby przystosować ją do odprawiania mszy. Niektóre z krawędzi skały ociosali, aby nadać jej bardziej "estetyczny" wygląd, a może i dla zysku, bo wywiezione kawałki sprzedawali w Europie jako relikwie "na wagę złota", jak się mawiało, a więc biorąc ich wagę w złocie.

Barbarzyński proceder "cywilizowanych" Europejczyków dobiegł końca w 1197 roku, kiedy muzułmanie pod wodzą Saladyna pobili krzyżowców i odzyskali Wzgórze Świątynne. Uczynili je najświętszym miejscem islamu po Mekce i Medynie.

Powyższy tekst jest kolejnym z serii fragmentów książki "Skarby świątyni", udostępnionych serwisowi Kosciol.pl przez jej autora, dr Alfreda J. Palla. Na naszych łamach prezentujemy kilka obszernych fragmentów tej książki, wydanej przez wydawnictwo Betezda

Zobacz polemikę z tym artykułemOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050130225102497

No trackback comments for this entry.
Strażnicy świątyni | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń