Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Harry Potter a chrześcijanie

W Stanach Zjednoczonych książki o Harrym Potterze budzą nadal sporo kontrowersji. W księgarniach chrześcijańskich rzadko można spotkać którąkolwiek z części opowieści o chłopcu - czarodzieju. Jednakże na przedmieściach Chicago jest księgarnia, która oprócz książek o tematyce religijnej, proponuje również swoim klientom dzieła typowo świeckie, w tym bestselerową serię.Dyrektor księgarni - Beth Ann O'Reilly-Amandes uważa, że takie książki jak cykl powieści o Potterze są sposobem na to, aby między ludźmi zaistniał dialog. Aby zaczęli rozmawiać ze sobą, bez wygłaszania kazań, ale po to, aby móc wyrazić swoje zdanie. Według niej, biorąc pod uwagę fakt, że Harry Potter jest książką niezwykle popularną, chrześcijanie powinni tym bardziej po nią sięgnąć i spróbować wynieść z niej te wartości i tematy, które są bliskie ich religii. Tymczasem niektóre z bibliotek zdjęły książki J. K. Rowling ze swoich półek, a w 2001 roku w Pensylwanii kilka z egzemplarzy powieści zostało spalonych wraz z innymi "anty-chrześcijańskimi" materiałami. Nic dziwnego, zatem że niektórzy sprzedawcy unikają Pottera, pomimo tego iż prywatnie nie mają nic przeciwko tej książce.

"Znam wielu chrześcijan, którzy lubią czytać książki o Potterze, jednakże one nie pasują do naszej oferty. Do tego, czego oczekują nasi klienci" - twierdzi Chris Childers, właściciel jednej z księgarni chrześcijańskich w Georgii i przewodniczący Christian Booksellers Association. Jednakże O’Reilly-Amandes nie zgadza się z tym, utrzymując, że książki J.K. Rowling spełniają swoją misję, przyczyniając się do wzrostu liczby klientów. Sklepy pod szyldem Oak Park Logos można znaleźć z Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Bahamach. Swoją ofertę kierują nie tylko do chrześcijan. Ich głównym celem jest ściągnięcie "ukrytych ludzi", włączając tych, którzy nie robią zakupów w księgarniach chrześcijańskich, którzy są zupełnie nieświadomi tego, jak wielkie bogactwo kryje w sobie ta literatura i że może ona być również odpowiedzią na ich potrzeby. Jednakże nie wszystkie sklepy sieci Logos, mają w swej ofercie Pottera. Dyrektor magazynu w Jacksonville Quinn Parman powiedział, że nie sprowadza tych książek ze względu na lokalną społeczność, wśród której mógłby w ten sposób wywołać zbędne oburzenie. W stanie Ohio również nie sprzedawane są książki J. K. Rowling. Dyrektor tamtejszej księgarni, Shane Cardos, pomimo tego, że sam czytał jej książki, uważa, że nie ma sensu wywoływać wojny o ich sprzedaż. "Spotkałem się już ze sprzeciwem ze strony klientów dotyczących "Władcy Pierścieni". Myślę, że wówczas moje argumenty przekonały ich, że nie ma nic złego w tej książce" - powiedział Cardos - "Jednak jeśli chodzi o książki o Harrym Potterze, nie znajduję tych samych powodów, aby usprawiedliwić ich sprzedaż."

O'Reilly-Amandes w swojej księgarni ma wiele książek świeckich, włączając "Kod Leonardo Da Vinci" Dana Browna, opowiadający o małżeństwie Jezusa z Marią Magdaleną, oraz trylogię J.R.R. Tolkiena "Władca Pierścieni" i inne tytuły z serii fantazy, które są krytykowane przez chrześcijan. Zapowiada również, że szóstą część Harrego Pottera - "Harry Potter i Półkrwi Książę", która ma się ukazać w tym roku w lipcu, zamówi w liczbie około 100 egzemplarzy.

Chrześcijańskimi odpowiedziami na Harrego Pottera, jest zachęcanie do lektury "Kronik Narni" C.S. Lewis'a, czy też "Zaklinacza Cieni" G. P. Taylora.

W ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele religijnych publikacji o Harrym Potterze. John Granger napisał książkę "Szukając Boga w Harrym Potterze", która wyraża stanowisko broniące tej powieści. Głównym argumentem na obronę jest walka Harrego z siłami zła, która to jest zgodna z doktryną chrześcijańską. Przeciwny pogląd został zaprezentowany w publikacji Richarda Abanesa, "Harry Potter i Biblia".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050202113708415

No trackback comments for this entry.
Harry Potter a chrześcijanie | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jakub śro, 2 lut 2005, 13:19:24
Pozwole sobie w komentarzu skorygować, że Władca Pierścieni nie tyle nie jest krytykowany przez chrześcijan, co jest zalecaną lekturą ze względu na ukryte głębokie treści moralne rodem z Pisma Świętego.

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho slyší
na mé snažné volání."

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń