Kontrowersyjny obraz usunięty z wystawy

czw, 3 lut 2005, 11:38:34

Autor: Elżbieta Wójcik

Szwedzkie muzeum, poświęcone światowej kulturze, usunęło z wystawy obraz o treści erotycznej, opatrzony wersami z Koranu. Wystawa poświęcona jest HIV/AIDS, muzułmanie natomiast poczuli się dotknięci treścią obrazu, uważając ją za nieprzyzwoitą.

Jette Sandahl, dyrektorka Muzeum Kultury Światowej, otwartego przed miesiącem, powiedziała, że obraz arabskiej artystki Louzli Darabi, został zastąpiony innym, mniej obraźliwym.

W Szwecji mieszka 400 tysięcy muzułmanów. Sprawa kontrowersyjnego obrazu przywodzi na myśl wzrost agresji muzułmanów w Europie. W ubiegłym roku zamordowano holenderskiego filmowca, krytycznie nastawionego wobec islamu. Sandahl twierdzi, że większość listów i e-maili, przysyłanych do muzeum w sprawie obrazu, jest uprzejmych i pełnych szacunku, ale zdarzają się też bardzo agresywne.

Darabi powiedziała, że w swej pracy nie miała intencji, aby kogoś obrażać, chciała jedynie położyć nacisk na związek między miłością a Bogiem, symbolizowany przez tekst Koranu.

Obraz został usunięty, aby, jak twierdzi Sandahl, nie odwracać uwagi widzów od głównego przesłania wystawy, jakim jest problem AIDS.

Panorama Religii

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050203103834996