Kto będzie następcą papieża?

czw, 3 lut 2005, 12:07:33

Autor: Elżbieta Wójcik

Po 26 latach pontyfikatu, Jan Paweł II przeżył wielu z typowanych na swoich następców. Aż do wtorkowych komplikacji pogrypowych, kiedy to konieczna była hospitalizacja, papież cieszył się dość dobrym zdrowiem. Poza, oczywiście, ogólną słabością, chorobą Parkinsona i dolegliwościami kolana i stawu biodrowego. Obecny stan zdrowia biskupa Rzymu zmusza jednak wiele osób do zastanowiena nad tym, kto może być następcą papieża.

Kolejno odchodzą, bądź są eliminowani ze względu na wiek, pretendenci do ewentualnego zastąpienia papieża. 84 - letni Jan Paweł II zasiada na Tronie Piotrowym od 1978 roku, kiedy to został wybrany, jako pierwszy nie spośród Włochów od 455 lat. Jego pontyfikat jest trzeci pod względem długości w dziejach Kościoła.

Papież może być wybrany przez kardynałów, należących do konklawe - obecnie 119 osób poniżej 80. roku życia. Kardynałowie biorą przy wyborze różne czynniki pod uwagę - wiek, narodowość i ewentualny program pretendenta. Oczywiście najważniejsze jest natchnienie Ducha Świętego. Zapewne przy wyborze będą miały jednak miejsce walki między różnymi obozami.

Ostatnio najczęściej pojawia się nazwisko kardynała Josepha Ratzingera. Jest on popierany przez tych, którzy chcą zapewnić kontynuację konserwatywnej polityki Jana Pawła II. Z drugiej zaś strony części liberalnych katolików wydaje się idealnym "papieże na okres przejściowy".

Wśród innych kandydatów pojawiają się takie nazwiska kardynałów, jak: Francis Arinze z Nigerii, Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, Godfried Danneels z Belgii, Norberto Rivera z Meksyku, Christoph Schoenborn z Austrii i Dionigi Tettamanzi z Włoch.

Watykanista rzymskiego dziennika "La Repubblica" i autor biografii obecnego papieża, Marco Politi stwierdził, że w Watykanie panuje,"stan alarmu oraz niepewność związana z końcem pontyfikatu", choć nikt nie mówi jeszcze wyraźnie o sukcesji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005020311413394