Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu

sob, 5 lut 2005, 22:19:13

Autor: Mateusz Markiewicz

Kolejnym kościołem, z cyklu "historia kościołów Wrocławia", którego historię mam przyjemność zaprezentować, jest kościół pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Ta okazała budowla jest usytuowana tuż za Archikatedrą i Ostrowiem Tumskim. Mam nadzieję, że przybliżając historie świątyń mojego miasta, zachęcę do odwiedzenia jednego z najstarszych miast polskich.

Kościół powstał z fundacji Piotra Włostowica, który przeznaczył go razem z klasztorem dla kanoników regularnych św. Augustyna. Budowę zapoczątkowaną przez Piotra dokończyła jego żona wraz z synem Idzim Świętosławem. Poświęcenie kościoła, z którego został tylko tympanon fundacyjny odbyło się z 1133r.

Budowla znacznie większej świątyni gotyckiej rozpoczęła się w 1334r. i trwała kilkadziesiąt lat. Wzniesienie nawy środkowej wraz ze sklepieniem trwało w czasach Jana III z Pragi, który był wtedy opatem. Pierwsza kaplica, p.w. św. Rodziny, została ukończona w 1390 roku. Wieżę południową zbudowano dopiero w 1430r. Kazania w języku polskim głoszono do 1429r.

Po roku 1730 wystrój wewnętrzny zyskiwał bogate wyposażenie barokowe. Od sekularyzacji w 1810r. pełni funkcję kościoła parafialnego. W czasie II Wojny Światowej został dotkliwie zniszczony, bo aż w 75%. Odbudowywano go w latach 1946-1948 i 1961-1963.

Kościół „na Piasku” zaliczany jest do najokazalszych, średniowiecznych budowli Wrocławia. Ta sześcioprzęsłowa, halowa świątynia ma trzy nawy. Nawa główna ma sklepienie gwiaździste, natomiast nawy boczne – trójdzielne dziewięciopolowe. Prezbiterium zakończone jest wielobocznie. Do ciekawostek kościoła można zaliczyć: ruchomą szopkę, a także Mszę św. odprawianą w rycie trydenckim raz w miesiącu – w pierwszą niedzielę miesiąca.

Proboszczem tej parafii jest ks.prałat Stanisław Pawlaczek. Jest on także dziekanem dekanatu Wrocław - Katedra. Prałat pełni swą funkcję od 1984 roku. Jego wikariuszem jest ks.Ryszard Skocz RM, którego ustanowiono w 2000 roku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050205121913497