Hiszpańscy biskupi o Traktacie Europejskim

nie, 6 lut 2005, 00:48:29

Autor: Mateusz Markiewicz

Biskupi z Konferencji Episkopatu Hiszpanii (KEH)zachęcają wiernych do głosowania w referendum dotyczącym tzw. "Konstytucji Europejskiej". Hierarchowie nie mówią jednak, jak ludzie mają głosować. Przypominają przy okazji, że obok elementów pozytywnych traktat zawiera też wiele aspektów negatywnych. 

Traktat Konstytucyjny UE to bardzo długi i złożony tekst i to powoduje, że wiele osób nie wie jak głosować. Dlatego KEH w specjalnym dokumencie podaje pro i contra "Konstytucji".

Umocnienie pokoju między narodami Europy, rozwój gospodarczy, skuteczniejsza współpraca w walce z terroryzmem i międzynarodową przestępczością – oto są największe plusy Traktatu, mogące wzmocnić proces integracji europejskiej.

Według biskupów hiszpańskich do głównych aspektów negatywnych należy brak jasnego sformułowania prawa do życia. Traktat nie wyklucza aborcji, eutanazji i klonowania.

Biskupi pragnęliby też większej troski o rodzinę i wyraźnego określenia małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Hierarchowie wyrażają żal z powodu świadomego pominięcia chrześcijańskich korzeni Europy. Zachęcają do rozważenia z uwagą Traktatu Konstytucyjnego, by podczas referendum móc głosować zgodnie z sumieniem.

Źródło: Radio Watykańskie

Oświadczenie KEH w sprawie referendum (po hiszpańsku)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050205234229667