Lustracja bez kłamstw i udawania

wto, 8 lut 2005, 13:58:51

Autor: Marcin Pijaczyński

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik uważa, że przy przeprowadzaniu lustracji trzeba kierować się prawdą, miłością i sprawiedliwością. Metropolita przemyski podkreśla w wypowiedzi dla KAI, że życia prywatnego ani społecznego nie można budować na kłamstwie, na udawaniu czy fałszu.

Metropolita przemyski podał Katolickiej Agencji Informacyjnej zasady, według których jego zdaniem powinna być przeprowadzona lustracja. Najważniejsze jest, uważa arcybiskup, aby proces ten był wierny prawdzie, ale jednocześnie połączony z miłością. Druga zasadą jest sprawiedliwość polegająca na zrozumieniu nacisków i przymusu, którym poddawano wciąganych do współpracy.

Abp Józef Michalik wzywa, aby nie bać się nawet gorzkiej prawdy, pamiętając, że ten kto zagarnia prawdę o przeszłości, najczęściej dąży do zawładnięcia przyszłością. Metropolita przemyski ubolewa również, iż "upływ czasu nie pozbawił lęków ludzi najbardziej 'zainteresowanych' tematem". Jego zdaniem mają oni tylko jedna drogę wymagającą odwagi przyznania się do przeżytego i współtworzonego upodlenia.

Arcybiskup podkreślił również, że podstawowe zasady w kwestii lustracji obowiązują wszystkich - także księży.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050208103951562