Od karnawalu do Środy Popielcowej

wto, 8 lut 2005, 23:40:45

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

Nie ma zgody miedzy uczonymi jeśli chodzi o pochodzenie słowa karnawał, jedna z hipotez mówi, że nazwa ta pochodzi od połączenia słów “carne vales” – zegnaj mięso, lub “carne levamen” – powstrzymanie mięsa i to właśnie te źródła niosą nas bezpośrednio w okres wielkiego postu.

Karnawał jest zabawą popularną, wspólnotową, cykliczną, radosną. Swoje prawdziwe początki znajduje u ludów zamieszkujących brzegi rzeki Nil w latach 4000 przed Chrystusem. Jeśli możemy tak powiedzieć, to swoje drugie początki znajduje w pogańskich zabawach grecko-rzymskich rozgrywanych w wiekach: VII przed Chrystusem do VI po Chrystusie.

Kościół przyjął wiele zwyczajów przedchrześcijańskich, wśród nich również i praktykę karnawału umieszczając go bezpośrednio przed okresem wielkiego postu. Praktyka pokutna, przygotowująca do świąt Wielkiej Nocy, połączona z postem zaczęła kształtować się w wieku II; juz w wieku IV praktyka postna wielkiego postu przyjęta była w całym kościele jako czas pokuty i odnowy wewnętrznej za pośrednictwem miedzy innymi takich środków jak post i abstynencja.

Spoglądając w kalendarz bardzo jasno widzimy ze to właśnie święta Wielkiej Nocy ustawiają czas karnawału. Paska – Wielkanoc – jest odprawiana w pierwsza niedziele po wiosennej pełni księżyca. Karnawał występuje miedzy 3 lutym a 9 marca, zawsze 47 dni przed Wielkanocą. Tertulian, święty Cyprian, święty Klemens Aleksandryjski, papież Innocenty II byli wielkimi wrogami karnawału, jednak w roku 590 Kościół zgodził się na organizację zabaw karnawałowych w formie przejść z komicznymi zabawami.

W wieku XV papież Paweł II przyczynił się do rozwoju zabaw karnawałowych stwarzając zmianę zewnętrzną zabaw wprowadzając wielkie bale z użyciem masek, oraz pozwolił aby przed jego pałacem zorganizować karnawał rzymski połączony z wyścigami konnymi, przejście wozów tematycznych połączonych z festiwalami jedzenia popularnego.

Następnego dnia – w Środę Popielcową – popiół przypomina, ze staną się popiołem osoby oraz rzeczy stworzone przez człowieka. Ryt ten jest jednym z najbardziej przemawiających rytów pokutnych o wielkim wymiarze symbolicznym. W pierwszych wiekach ryt ten przyjmowały tylko grupy pokutników lub grzeszników, którzy chcieli na koniec wielkiego postu – w Wielki Czwartek - uzyskać rozgrzeszenie u bram Wielkiej Nocy. Ubierali się w szaty pokutne, posypywali sobie głowę popiołem i w ten sposób ukazywali się wspólnocie, ukazując swoja chęć nawrócenia się.

W XI wieku, kiedy przestają istnieć grupy pokutujących jako instytucja, papież Urban II wprowadził ten ryt dla wszystkich chrześcijan jako znak rozpoczęcia Wielkiego Postu. Popiół, symbol śmierci oraz nicości stworzenia przed obliczem Stwórcy, uzyskuje się ze spalenia gałązek palmowych użytych podczas procesji w Niedziele Palmowa poprzedniego roku. Praktyka pokutna przygotowująca do Wielkiej Nocy poprzez post zaczęła się wytwarzać w Kościele w początku II wieku, pozostale zwyczaje kształtują się na początku IV wieku na Wschodzie i w całym kościele pod koniec IV wieku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050208222545379