Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kanonizacja trzylatki

Serbska Cerkiew Prawosławna właśnie przygotowuje się do kanonizacji nowej męczennicy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie była nią 3-letnia Milica Rakić. Dziewczynka była ofiarą bombardowania sił powietrznych NATO, które miało miejsce w 1999 roku.Dziewczynka zginęła od wybuchu bomby kasetowej. Czwartkowa serbska gazeta "Trud" napisała o niej: "[Była] niewinną ofiarą, symbolem cierpienia, które przyszło znosić Serbom w ostatnią wiosnę minionego tysiąclecia".

Niedawno dk.Mikołaj Lubardić z Belgradu napisał w monasterze Twrdosz w Bośni i Hercegowinie ikony nowych serbskich męczenników i męczennic. Jest także ikona trzylatki. Pod ikoną widnieje podpis: "Święta nowomęczennica, zabita przez NATO. Dziecko Milica".

Z propozycją kanonizacji nowych męczenników do Soboru Biskupów Patriarchatu Serbskiego wystąpili I.E.N. Bp hercegowiński Grzegorz oraz bp monasteru Twrdosz Atanazy. Serbska Cerkiew oprócz dziewczynki ma zamiar kanonizować 6 kobiet –ofiar bombardowania NATO w 1999 r.

Źródło: www.Cerkiew.pl, zdjęcia www.children.org.yuOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050213193936556

No trackback comments for this entry.
Kanonizacja trzylatki | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kanonizacja trzylatki
Jakub nie, 13 lut 2005, 21:12:36
TO juz lekka przesada. Przecież męczennikiem zostaje się za wiare i to wtedy kiedy ktoś świadomie i dobrowolnie przyjmie tą ofiarę! O Prawosławie, gdzie się podziała twoja ortodoksja!

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho slyší
na mé snažné volání."

 
Kanonizacja trzylatki
verbadocent pon, 14 lut 2005, 10:09:34

Po pierwsze: nic nam do tego, kogo kanonizuje Serbska Cerkiew Prawosławna; tak jak Światowemu Kongresowi Żydów nic do tego, kogo kanonizuje papież, prawda? Czy Panowie krytycy decyzji SCP znają zasady kanonizacyjne obowiązujące w tej Cerkwii?

Po drugie: kanonizacja to akt nie sam sobie. Kiedyś świętymi zostawali wyłącznie męczennicy, potem głównie cudotwórcy, następnie świadkowie Jezusa. Pamiętam w swoim czasie oburzenie wyrażone wobec mnie przez pewnego Europejczyka zbliżonego w poglądach do "zawsze wiernych" protestującego przeciwko kanonizacji o.Kolbego. Twierdził, że nie może być świętym, bo nie był męczennikiem za wiarę, nie dokonał się poprzez niego żaden cud. Był ofiarą terroru politycznego, z powodu czego mojemu rozmówcy było bardzo przykro, ale w jego opinii nie zasługiwał on na nic więcej ponad kult lokalny. Przy okazji dostało się promotorowi tej kanonizacji, papieżowi. Po latach, kto miał rację? Tak więc aby ocenić znaczenie kanonizację serbskiej dziewczynki należy się zapytać o kontekst. Jeśli ma być ona wyrazem potępienia interwencji NATO (ogranicznonej i spóźnionej) w działania zbrodniczego reżimu Milosevica oraz wyraz serbskiego szowinizmu, to jestem przeciw. Natomiast jeśli ma to być wyraz szerszego spojrzenia i rodzaj szacunku dla najmniejszych ofiar konfliktów zbrojnych,  bezzbronnych i niewinnych dzieciaków, to jestem za.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
Kanonizacja trzylatki
Joel pon, 14 lut 2005, 12:53:20
jest mi bardzo przykro z powodu smierci tej dziewczynki,jednak ta kanonizacja(zreszta o zadnej nie  mam dobrego zdania,a o tej w szczegolnosci) jest sprawa o podlozu politycznym.

---
Joel

 
Kanonizacja trzylatki
Hauer wto, 15 mar 2005, 15:48:43
W 1999 nie bylo ostatniej wiosny zesżłego tysiaclecia. Nawet w tym miejscu bzdura jest z ta kanonizacją. W pełni popieram tych co uwazają to za akcje polityczną.

---
...i stąd wiemy ze ziemia ma kształt banana.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń