Grecy za oddzieleniem Kościoła od państwa

wto, 15 lut 2005, 11:59:25

Autor: Anna Węgrzecka

Ponad 60% badanych Greków opowiedziało się za oddzieleniem Kościoła od państwa. Przeciw było niecałe 30%, zaś około 6% respondentów nie zajęło żadnego stanowiska. W ankiecie przeprowadzonej przez instytut Kapa Research wzięło udział 1 250 osób. Jej wyniki zostały opublikowane przez jeden z greckich dzienników.

W innym badaniu, przeprowadzonym przez Instytut VPRC na przykładzie 604 ludzi, za oddzieleniem Kościoła było prawie 50%, przeciwko 35%, 2% respondentów było niezdecydowanych, zaś 15% nie chciało w ogóle zająć żadnego stanowiska.

Nierozdzielność Kościoła Prawosławnego i państwa jest zgodna z grecką konstytucją. Dzięki niej Kościół ma duży wpływ na sytuację w kraju, w którym blisko 97% społeczeństwa jest wyznania prawosławnego.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło jednak do afer korupcyjnych, w które byli zamieszani nie tylko księża, ale nawet arcybiskup Christodoulos. W 1996 roku wystosował on list wzywający sędziego do zwolnienia z aresztu mężczyznę podejrzanego o handel narkotykami. Atmosfera się zaogniła jeszcze bardziej, kiedy premier greckiego rządu Costas Karamanlis, należący do konserwatywnej partii Nowej Demokracji, popieranej przez władze duchowne, wezwał kościół do zrobienia u siebie porządków. W swoim przemówieniu z 8 lutego powiedział, że Kościół Prawosławny wymaga "gruntownego czyszczenia".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050215115925385