Anglikanie o kobietach-biskupach

śro, 16 lut 2005, 15:39:46

Autor: Elżbieta Wójcik

Zwolennicy powoływania kobiet na stanowisko biskupa w Kościele Anglii kontynuowali swą kampanię na Synodzie. Być może jest to początek procesu prawnego prowadzącego do zaakceptowania ordynacji kobiet-biskupów w tym kościele.

Delegaci będą głosowali na Synodzie, czy sprawa ta ma być dalej dyskutowana.  Jeśli wniosek zostanie odrzucony, proces legislacyjny będzie wstrzymany. Jeśli jednak zwolennicy zmian wygrają w głosowaniu, sprawa będzie dalej rozważana w lipcu tego roku. Gdyby doszło do rozpoczęcia procesu, minie około dekady zanim pierwsza kobieta zostałaby biskupem w Kościele Anglii.

Przeciwnicy takich zmian utrzymują, że w Biblii nie ma wzmianek o kobietach-biskupach, wszyscy apostołowie byli mężczyznami.

Pierwsza kobieta została wyświęcona na księdza w Kościele w 1994 roku. Według stronników procesu, zakaz powoływania kobiet na biskupów jest niesprawiedliwy i powoduje traktowanie kobiet duchownych jako osoby "drugiej kategorii".

Dyskusja w tej kwestii może doprowadzić do kolejnych konfliktów pomiędzy anglikanami. Konserwatyści i liberałowie podzieleni są już w sprawie stosunku do homoseksualizmu.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050216142146874