Pogrzeb siostry Łucji dos Santos

śro, 16 lut 2005, 19:50:00

Autor: Mateusz Markiewicz

Wczoraj (15 II) odbył się w Katedrze w Coimbra pogrzeb siostry Łucji dos Santos. Msza św. rozpoczęła się o godz. 17:00. Głównym celebransem był Kardynał Tarcisio Bertone S.D.B., Arcybiskup Metropolita Genui. Był on specjalnym wysłannikiem Jego Świątobliwości Jana Pawła II.

W katedrze zebrały się tłumy wiernych. Setki, które się nie zmieściły, całą ceremonię spędzili poza murami katedy. W oczach ludzi widać było smutek po śmierci wizjonerki. Białą trumna stała na katafalku przed ołtarzem.

Mszę świętą koncelebrowało kilkudziesięciu biskupów i kapłanów. Koncelebransami głównymi byli Kardynał José da Cruz Policarpo, Patriarcha Lizbony i Biskup Albino Mamede Cleto. W kolorach szat dominował fiolet, czasami przeplatany złotymi nićmi. Kilku księży, w tym Kard. Bertone, mieli ornaty rzymskie.

Ceremonia przebiegała tak, jak to było przewidziane w rycie pogrzebowym. Homilię wygłosił Kard. da Cruz Policarpo. Następnie nastąpiła Liturgia Eucharystyczna. W II Modlitwie Eucharystycznej szczególnie polecano Bogu duszę s. Łucji.

Specjalne przesłanie przesłał także Ojciec Święty. Z liście przeczytanym przez Kard.Bertone można było usłyszeć:

„Ze wzruszeniem wspominam różne spotkania z nią i więzy duchowej przyjaźni, które z biegiem czasu coraz bardziej się umacniały. Czułem się zawsze wspierany codziennym darem jej modlitwy, zwłaszcza w trudnych chwilach doświadczeń i cierpień. Niech Bóg szczodrze ją wynagrodzi za wielką przysługę, jaką w ukryciu oddawała Kościołowi. Miło mi pomyśleć że siostrę Łucję w jej błogosławionym przejściu z ziemi do nieba przyjęła właśnie Ta, którą przed tylu laty widziała w Fatimie”.

Po błogosławieństwie nastąpiło okadzenie i pokropienie ciała wodą święconą. Przez rok trumna będzie spoczywać w klasztorze w Coimbra, po czym uda się do Fatimy, gdzie został przygotowany specjalny grobowiec.

W Polsce uroczystość transmitowała Telewizja TRWAM.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050216195031719