"Narty Ojca Świętego" w Teatrze Narodowym

czw, 17 lut 2005, 13:51:39

Autor: Elżbieta Wójcik

Wiele osób przybyło do Teatru Narodowego w Warszawie, aby obejrzeć sztukę o ostatnich dniach życia papieża. Autor sztuki - Jerzy Pilch - ośmielił sie poruszyć temat, uważany w Polsce za tabu. Polakom trudno bowiem jest oswoić się z myślą, że dni Jana Pawła II są policzone, że nie będzie on papieżem wiecznie.

"Narty Ojca Świętego", sztuka trochę refleksyjna, a trochę satyryczna, opowiada o mieszkańcach pewnego fikcyjnego polskiego miasta - Granatowych Gór. Do tego górskiego kurortu ma przybyć papież, po odejściu na emeryturę. Pierwowzorem Granatowych Gór mogą być Wadowice - rodzinne miasto Karola Wojtyły. Mieszkańcy, w przygotowaniach do ugoszczenia papieża, starają się "wypaść" jak najlepiej. Uświadamiają sobie jednak, że najpilniejszą sprawą jest zmiana samych siebie - ludzi opanowanych przez grzech.

Komedia, w reżyserii Piotra Cieplaka, porusza na wesoło takie wątki, jak śmierć papieża i szukanie jego następcy. Niektórzy krytycy odebrali ją, jako próbę osłabienia kultu Ojca Świętego w Polsce. Sztuka zyskała dodatkowy rozgłos po ostatnim, 9-dniowym pobycie Jana Pawła II w szpitalu, spowodowanym powikłaniami pogrypowymi: zapaleniem krtani i tchawicy oraz trudnościami z oddychaniem.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050217103239652