Obchody błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto w Fatimie

pon, 21 lut 2005, 11:36:05

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

Niedzielny poranek 20 lutego 2005 roku w Fatimie był świadkiem zgromadzenia się ponad 4500 wiernych na uroczystej Mszy świętej celebrowanej przez Biskupa Diecezji Leiria-Fátima Dom Serafim de Sousa Ferreira e Silva podczas której obchodzono liturgiczne wspomnienie błogosławionych Francisco i Jacinta Marto. Na zakończenie Eucharystii obecne dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo którym Dom Serafim objął dzieci z calego świata.

Podczas celebracji eucharystycznej ukazano wielki honor jaki przypadł Portugalii, ze to właśnie spośród dzieci tej ziemi Bóg wybrał troje dzieci, aby za ich pośrednictwem Matka Boża przekazała orędzie pokoju. Biskup wyraził nadzieje, że Jan Paweł II będzie mógł zakończyć proces kanonizacyjny dzieci świadków widzenia. Proces w chwili obecnej jest w fazie decydującej, w  Watykanie trwa zakończenie etapu Positio Super Mira, podczas którego może zostać zatwierdzone wyleczenie poprzez wstawiennictwo błogosławionych Francisco i Jacinta Marto portugalskiego chłopca o imieniu Filipe mieszkającego obecnie w Szwajcarii.

W deklaracji udzielonej przez Dom Serafim Radiu Santa Maria z Toledo wyjaśnił, ze etap Positio Super Mira procesu kanonizacyjne, oznacza ze proces dokumentujący jest całkowicie zakończony, przetłumaczony na język włoski, i złożony wczoraj 19 lutego Kardynałowi Prefektowi Kongregacji ds Świętych Dom Saraiva Martins. Od tego momentu oczekuje się na wynik badania sędziów z Kongregacji oraz lekarzy. Po ich opinii ostateczna decyzja należy do Papieża.

Uroczysta Eucharystię koncelebrowali biskup z Patos Minas (Brazylia), Dom João Bosco Óliver de Faria, Rektor Sanktuarium Monsenhor Luciano Guerra oraz wielu księży z Portugalii i zagranicy.

Uroczystości błogosławionych Francisco i Jascinta Marto były celebrowane 20 lutego po raz piaty w sanktuarium. W tym dniu 1920 roku błogosławiona Jacinta Marto zmarła w szpitalu D. Estefânia w Lisbonie po długiej chorobie ofiarowując cierpienia w intencji nawrócenia grzeszników, pokoju na świecie i Ojca Świętego.

Wspominając celebracje uroczystości pogrzebowych siostry Lucji de Jesus Santos  Dom Serafim powiedział, ze Siostra Lucja juz spotkała się z Francisco i Jacinta i juz widziała “Panią ubrana w szaty bardziej lśniące niż słońce”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005022102540585