Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki?

Pytania i odpowiedziCzy według Kościoła Katolickiego masturbacja jest grzechem ciężkim? Czy również korzystanie z sex - telefonów jest grzechem ciężkim?

Masturbacja jak i rozmyślanie o seksie (główna idea sextelefonów) to grzechy ciężkie - przeciwko szóstemu przykazaniu. Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia to w następujący sposób:

"Przez masturbację należy rozumieć dobrowolne pobudzanie narządów płciowych w celu uzyskania przyjemności cielesnej. "Zarówno Urząd Nauczycielski Kościoła wraz z niezmienną tradycją, jak i zmysł moralny chrześcijan stanowczo stwierdzają, że masturbacja jest aktem wewnętrznie i poważnie nieuporządkowanym". "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości". Poszukuje się w niej przyjemności płciowej poza "relacją płciową, wymaganą przez porządek moralny, która urzeczywistnia w kontekście prawdziwej miłości pełny sens wzajemnego oddawania się sobie i przekazywania życia ludzkiego. W celu sformułowania wyważonej oceny odpowiedzialności moralnej konkretnych osób i ukierunkowania działań duszpasterskich należy wziąć pod uwagę niedojrzałość uczuciową, nabyte nawyki, stany lękowe lub inne czynniki psychiczne czy społeczne, które zmniejszają, a nawet redukują do minimum winę moralną."

Jakub Sowiński, student teologii katolickiejOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005022721490312

No trackback comments for this entry.
Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki? | 35 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki?
Krzysztof pon, 28 lut 2005, 12:24:36

No, nie. Ta odpowiedź (nie wiadomo czyja) jest błędna. Pierwsze zdanie jest całkowicie nieprawdziwe, bo zupełnie pomija definicję grzechu ciężkiego. Nie można wyrywać pojedynczych zdań z Katechizmu, bo przekazuje się nieprawdę. Pytanie dotyczy grzechu ciężkiego. Przytoczone cytaty z Katechizmu o grzechu nie mówią, tylko o "poważnym nieuporządkowaniu". To nie jest to samo! Grzech ciężki to świadome i dobrowolne przekroczenie prawa Bożego w rzeczy ważnej - mówi Katechizm i tę definicję na pierwszym miejscu należało przytoczyć. Dopiero w jej świetle widać, że w cytowanym fragmencie jest mowa tylko o tym, że mamy do czynienia z ważną materią. Aby zaś był grzech ciężki, konieczna jest również świadomość i dobrowolność czynu. Również dopiero w świetle definicji staje się zrozumiałe ostatnie zdanie o "wyważonej ocenie".

Po drugie całkowicie błędne jest stwierdzenie, iż "rozmyślanie o seksie" to grzech ciężki. Jeśli ktoś rozmyśla o seksie ze współmałżonkiem to nie tylko nie jest to grzech ciężki, ale w ogóle żaden grzech! Nie ma w takim rozmyślaniu nic złego! Oczywiście sekstelefon to inna sprawa, ale nie każde rozmyślanie o seksie to sekstelefon.

Przez takie bezmyślne i nieprawdziwe odpowiedzi można ludziom wyrządzić ogromną krzywdę. Nie mówiąc już o wypaczaniu nauczania katolickiego.

 
Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki?
hermes pon, 28 lut 2005, 18:31:43
Buahahahahahha, o moj Boze ale sie usmialem, ale ja juz nie moge. Boze widzisz takie bzdury i nie grzmisz ?? Widze ze autorowi z braku wyrzycia sekusalnego (kobiet albo wlasnie reki) troszke sie w glowce pomieszalo i tak nieszczeliwie sie zlozylo ze mial dostep do klawiatury. Jak to mowia 90% nastolatkow sie mastrubuje - reszta do zboczency. Ciekawe jak autor walczy z myslami o seksie... a co jak sie przysni!! to dopiero problem, widac to taki podswiadomy grzch, niby nic a tu pupa dziewczyny we snie (o moj BOZE!) a nie daj Boze CYCKI (wpluj to slowo z ust ty grzesza swinio, jak smiesz!)

---
"Kosciół jest tam, gdzie jest prawda, nie jest zas tak, że prawda jest tam, gdzie jest Kosciół"

 
Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki?
hermes pon, 28 lut 2005, 18:35:21
A wogule to proponuje autorowi sie przeprowadzic do arabi saudyskiej tudziez iranu, tam wszytskie kobiety chodza zakryte od stop do glow, zeby jakis facet nie spojrzal na nie i sie (nie daj Boze) nie podniecil, mysle ze dobrze by sie pan tam czul.

---
"Kosciół jest tam, gdzie jest prawda, nie jest zas tak, że prawda jest tam, gdzie jest Kosciół"

 
Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki?
gosc pon, 28 lut 2005, 19:03:09
Fajnie jest... jak się dowiadujemy z postów i tekstu artykułu: nałóg lub "nabyte nawyki (...) redukują do minimum winę moralną." Tak więc jeśli ktoś jest nałogowym seksoholikiem to może uprawiać seks przed- i poza- małżeński a jego wina moralna będzie minimalna. Podobnie zresztą jak z innymi nieuporządkowanymi zachowaniami np. homoseksualizmem a wymienionymi w tym samym, rozdziale KKK, dotyczącym grzechów przeciw czystości. A może należy powołać grupę wsparcia dla osób uzależnionych od tej formy dawania sobie rozkoszy?? Coś na wzór Odwagi. No chyba można się z TEGO wyleczyć??

---
~j0sh

 
Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki?
Krzysztof pon, 28 lut 2005, 19:54:37
Powyższe komentarze dobrze ilustrują pewną prawidłowość: niechęć, czy nawet nienawiść do Kościoła kompletnie oderwaną od tego, co Kościół faktycznie głosi. Zazwyczaj zarzuca się Kościołowi restrykcyjne poglądy w odniesieniu do seksualności. A tu (w ostatnim komentarzu) zwrócenie uwagi na różne okoliczności, które sprawiają że człowiek nie popełnia grzechu, spotyka się z krytyką. A wcześniej widać, jak autor komentarza w ogóle pomija to wszystko co napisano o myśleniu o sprawach seksualnych (że samo w sobie NIE JEST grzechem) i komentuje chyba swoje wyobrażenia. Jak widać każda okazja jest dobra by dać upust swojej nienawiści. Ulżyło panom?
 
Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki?
dysydent pon, 28 lut 2005, 20:03:27
uważam, że masturbacji należy się wystrzegać... i tyle

---
heil Schindler!!
 
Masturbacja i sex-telefony - czy to grzech ciężki?
Albert_mag nie, 11 wrz 2005, 18:34:19
Nie zapominajmy, że co jest zle decyduje Bóg a nie my ludzie.
Masturbacja jest obraza Boga i nic wiecej dodac i odiąc.
Nikt nie obiecywał, że życie chrześcijanina jest łatwe i przyjemne, do nas nalezy wybór i dyskusja na temat czy to jest zle czy nie nie ma sensu.
To jest złe i w dodatku bardzo - choc nie powiem "warte grzechu"!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń