Znalazłem Boga? Jak wstąpić do Kościoła?

pon, 25 kwi 2005, 23:47:48

Autor: Gość serwisu

Witam! Jestem osobą, która była wychowana w ateistyczej rodzinie. Nie będę ukrywał, że miałem z tym wiele problemów w okresie szkolnym, ale to nie jest istotne. Od jakiegoś czasu pracuję w wydawnictwie katolickim (jako mogazynier) i poprzez nieodzowny kontakt z książkami zacząłem się Bogiem "interesować". Pierszwym takim kontaktem była modlitwa Anioł Pański, którą odmawiamy w pracy. Zacząłem się modlić i jak najbardziej wypływa to z mojego serca. Czuję obecność Boga i często w duchu z nim rozmawiam. Na początku było to dla mnie dziwne doznanie,ale coraz częściej dochodzi do takich sytuacji i coraz częściej myślę o Bogu. Wiem, że może to brzmi jak bełkot,ale tak to odczuwam. Jak przystąpić "legalnie" do Kościoła? Czy ktoś mnie może pokierować? Nie ukrywam, że jestem trochę zagubiony. Pozdrawiam serdecznie. Student

Do wprowadzenia w wiarę służy obrzęd zwany katechumenatem. Katechumenat jest przygotowaniem do świadomego przyjęcia Boga i zjednoczenia się z NIM. Następuje to przede wszystkim przez otwarcie kandydata na wiarę w Jezusa, przez sakramenty: chrztu, bierzmowania i eucharystii oraz poznanie prawd wiary. Temu służą katechezy i celebracje liturgiczne. Dlatego do sakramentów przygotowuje zawsze kapłan.

Ważną rolę odgrywają osoby będące blisko Boga a jednocześnie katechumena. Na ich barkach spoczywa zapoznawanie go ze zwyczajami chrześcijańskimi, pomoc w uczestniczeniu w życiu Kościoła, odpowiadanie na różnego rodzaju pytania pojawiające się w trakcie przygotowań.
Kapłana, który będzie przygotowywał do chrztu można oczywiście wybrać sobie samemu. Doradzałbym, aby upatrzonego kapłana najpierw zapytać, czy jest gotowy podjąć się tego zadania, nie jest to wcale proste. Przygotowywać się do chrztu można praktycznie tam, gdzie się chce. Gdy mamy już konkretnego kapłana doradzałbym, aby udać się do proboszcza miejsca zamieszkania i poprosić go o zgodę na przygotowanie do chrztu w wybranej przez siebie parafii.

Takie poinformowanie będzie znakiem uszanowania jego osoby i funkcji. Nie wiem , gdzie mieszkasz, więc trudno mi powiedzieć, czy są w Twojej miejscowości jakieś specjalne ośrodki przygotowujące do chrztu. Można o to zapytać proboszcza miejsca zamieszkania.

Samo przygotowanie wymaga nieco czasu i naprawdę nie warto się spieszyć. Są to piękne przeżycia i warto na nie czekać. Przygotowanie przebiega w trzech etapach: prekatechumenat, katechumenat i skrutynia.

Jeśli zaś chodzi o uczestniczenie we mszy św. to poza srawowaniem funkcji liturgicznych – np. czytaniem, udziałem w procesji z darami, odczytywaniem intencji do Modlitwy wiernych, służeniem przy ołtarzu, przyjmowaniem Komunii św. – można w sposób aktywny już  brać w niej udział (bardzo to zalecam) i robić to samo, co wszyscy inni.

Życzę wielu łask na drodze do przyjęcia sakramentów świętych.

o. Sebastian Bielski

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050302132548215