Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Różaniec - modlitwa wielu wyznań

Duchowny kościoła episkopalnego poprosił stacjonujących w Iraku amerykańskich żołnierzy o różaniec. Kapelan miał pecha – żaden z nich nie był katolikiem. „Byliśmy zdziwieni” – powiedział wielebny Jim Burns. Sądził, że żołnierze, bez względu na to, czy są katolikami czy nie, będą mieli różańce. „Gdy znajdujesz się w niebezpieczeństwie, chcesz mieć przy sobie talizman” – stwierdził. Różaniec ma jednak także o wiele głębsze znaczenie - również dla wielu protestantów.Ojciec Burns zorganizował grupę parafian, którzy wykonują paciorki do anglikańskiego odpowiednika katolickiego różańca. Grupa wysłała około stu zestawów, a dzięki jej pracom niektórzy z parafian zainteresowali się samym różańcem. Historia ta jest dobrym przykładem rosnącego zainteresowania protestantów różańcem. Widać to zresztą na witrynach www.ecumenicalrosary.org czy www.christianrosary.org. Ewangelicki Luterański Kościół Ameryki prowadzi własną stronę poświęconą „Luterańskiemu Różańcowi”. Różaniec wymieniany jest w wielu protestanckich dziełach poświęconych praktykom kontemplacyjnym. Przez wieki niektórzy protestanci wykorzystywali różaniec podczas modlitw. Niektórzy odkrywają go obecnie. Dennis Di Mauro, prostestant, zainteresował się różańcem dzięki swej katolickiej żonie. Trzymając go w ręku wznosi modlitwy, nie nawiązujace do Marii jednak, a do Jezusa. Swoją modlitwę umieścił w 1999 roku w Internecie na stronie ecumenicalrosary.org. Obecnie odwiedza ją średnio 200 osób dziennie. Di Mauro uważa, że dzięki różańcowi i jego wersji modlitwy, jego życie religijne stało się głębsze. Przesuwanie palców po paciorkach pozwala mu na lepsze skupienie się, złapanie odpowiedniego rytmu, głębsze przeżywanie.

Terry Ziegler, który prowadzi w Teksasie sklep z dewocjonaliami, mówi, że często przychodzą do niego protestanci z pytaniem, czy może im sprzedać różaniec. Uważa on, że uwaga, jaką papież Jan Paweł II poświęca różańcowi, przyczynia się do jego rozpropagowania.

Znaczenie różańca dostrzega też Debra Farrington, która naucza o nim w swoim kościele episkopalnym. Podczas zajęć z modlitw kontemplacyjnych, jej kursanci wykorzystują różaniec, a Debra zachęca ich, bo pomiędzy każdy dziesiątek (zestaw dziesięciu paciorków), dodawali własne, spontaniczne modlitwy. „To wspaniała praktyka medytacyjna” – mówi Debra. Wierzy ona, ze protestanci są coraz bardziej zainteresowani tymi formami modlitwy, które angażują też ciało. Tak, jak ma to miejsce w przypadku różańca, gdy trzeba go trzymać i przesuwać paciorki.

Innym przykładem „ekumenicznego” różańca jest historia Banu Moore’a. Ta pochodząca z muzułmańskiej rodziny Turczynka wykorzystywała paciorki podczas wymieniania 99 imion Allaha. Teraz, jako duchowna prezbiteriańska w prowadzonym przez siebie Wellspring Christian Formation Center zdecydowała robić to samo. Wellspring Prayer Beads składają się z części anglikańskich i katolickich różańców. Dodała do nich paciorki reprezentujące Trójcę Świętą. Moore zachęca wiernych, by sami wykonywali swoje różańce. Niektórzy godzinami wybierają paciorki, co, zdaniem Moore, czyni ich poświęcenie bardziej osobistym. Jej zdaniem tradycja paciorków pomagających przy modlitwie pochodzi od grupy mnichów, którzy w II wieku żyli na pustyni i modlili się przy ich pomocy. Podkreśla ona, że różaniec nie jest jedynie katolicką tradycją, a należy do wielu wyznań i kościołów.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050302150757774

No trackback comments for this entry.
Różaniec - modlitwa wielu wyznań | 68 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Różaniec - modlitwa wielu wyznań
a1a1a1 śro, 2 mar 2005, 16:24:41
„Gdy znajdujesz się w niebezpieczeństwie, chcesz mieć przy sobie talizman”
CZYSTE POGAŃSTWO !!!
 
Różaniec - modlitwa wielu wyznań
dysydent śro, 2 mar 2005, 17:24:25
słyszałem, że różaniec wprowadzili zakonnicy w zastępstwie psalmów (150 psalmów - 150 "zdrowaś Mario"); osobiście uważam, że modlitwa samymi psalmami jest lepsza (jeśli można to w ten sposób oceniać)

---
heil Schindler!!
 
Różaniec - modlitwa wielu wyznań
Izrael śro, 2 mar 2005, 22:21:51
Wy wszyscy możecie sobie mówić, co tylko chcecie, ale różaniec jest jak bicz na moje protestanckie serce!

---
Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

 
Różaniec - modlitwa wielu wyznań
rys czw, 3 mar 2005, 15:12:59
Gdyby to byla bardzo potrzebna modlitwa to Jezus Pan też by modlil sie na rozancu.A napewno nam by kazal sie na nim modlic, a tego nie zrobil dlaczego?Kiedy zostal rozaniec wprowadzony, w XII wieku przez Dominika Guzmana, ktory przy pomocy rozanca nawracal  heretykow. Chcialabym sie dowiedziec ktore to koscioly protestanckie przyjmuja rozaniec? jest to zdecydowanie poganski zwyczaj.
 
Różaniec - modlitwa wielu wyznań
hermes nie, 6 mar 2005, 19:09:54
"Nie moge zgodzić sie na kompleks oblęzonej twierdzy, zwłaszcza jeśli to ma dotyczyć Kościoła katolockiego. Gdzie? W Polsce?."

no wlansie w Polsce i to jest najsmieszniejsze, chocby okolice RM, ND etc. Najlepszy byl komitet obrony ks. Jankowskiego, kosciola i polskosci! :).

"Sądze raczej, ze to wszystko, co Pan pisał w tym watku jest niestety przejawem takiego syndromu ale z Pańskiej strony. "

Aha, no niestety, nie czuje sie oblezony, ciesze sie ze w kraju gdzie 90% (przynamiej na papierze) kraju to katolicy moge w pelni swobodnie i na rowni wyznawac to w co wierze. Nie dotykaja mnie zadne powazne akty dyskryminacji. Wiec z przykroscia musze pana zawiesc ale takiego syndromu nie odczuwam. Oczywscie niektorzy co bardziej fanatyczni katolicy protestyzmu niecierpia i przypuszczam ze gdyby takie poglady jakie ma pan Wojciech byly u wladzy to mogloby by nie byc tak wesolo.

"Jak napisał Krzysztof nikt nie zmusza Pana do przyjęcia katolickiego punktu widzenia, ale kultura, a przede wszystkim duch Chrystusowy wymaga, żeby widzieć w drugich choćby przejawy dobrej woli, żeby zrozumieć, że może być inny punkt widzenia,choć rózniący się od mojego, to charakteryzujący się przynajmniej taki samym żarliwym podejściem w szukaniu prawdy"

jak ju pisalem, wierze w dobre checi ludzi ktorzy sie modla rozancem bo tak ich nauczono etc. Tylko nie zgadzam sie ze to robia slusznie, bo biblia mowi co innego (a poki co nikt mnie nie przekonal mnie na podstawie bibli ze rozumuje zle).

"Proszę prześledzić moje wypowiedzi w tym wątku. Zacząłem bardzo pojednawczo, bez uwydatniania różnic w mysleniu lecz raczej ukazując to, co może być zbieżne. Niestety bardzo szybko byłem zmuszony do odpowiadania na argumenty, lecz o ironio, nie na jakieś spójne argumenty Kościołów, ale argumenty jednostek, które "przede wszystkim odpowiadają za siebie, dopiero potem za swój kosciół"."

nie rozumiem w czym problem ?, czy uwaza pan ze dyskusje na jakis temat sa zle ?? dlaczego mam sie nie wypowiadac wlasnie za siebie (bo nikt nie dal prawa mi sie wypowiadac za swoja wspolnote). ze mi sie cos nie podoba ?? dlaczego mam nie pytac katolikow o to ze w bibli pisze cos innego ?.

"Ja w żadnym poście nie odpowiadałem tylko za siebie, lecz za cały mój Kościół, bo mam jakąś taką świadomość, że tylko razem z innymi, razem z Kościołem i w Kościele będę zbawiony. No cóż, mamy inną świadomość."

Aha, a jaki kosciol ma pan na mysli ? czy kosciol katolicki ? bo wtedy jak rozumiem zbawienie mnie ominie. Czy tez kosciol niewidzialny (powszechny) wszystkich ludzi wierzacych ?? i czy ma pan prawo wypowiadac ze za ktorykolwiek z tych kosciolow ?

"I nie chcę w tym miejscu oceniać, kto ma lepszą, nie o to chodzi. Zarejestrowałem się na tym forum mając nadzieję, na wzajemne dzielenie się bogactwem jakie swemu Kościołowi (niezależnie od różnic wyznaniowych) dał Bóg.
I dalej mam nadzieję, że nie będę zmuszany do odpowiadania na ataki, lecz zachęcany mądrymi postami - także protestanckimi - do wspólnego poszukiwania tej Jedności jaką jest Pan"

Ciesze sie z panskiego szukania jednosci, bo to szlachetne i z mojej strony ekumenizm to wspolne dzialanie na rzecz innych ludzi pomaganie im, wspolne jednoczenie sie chrzescjan zeby np wziasc udzial w jakiejs akcji charytatywnej. To rownierz wspolne zanoszenie prosb i wspolna modlitwa do Boga. Jezeli mieszka pan w Warszawie i ma pan jakis swiezy i madry pomysl na wspoldzialanie w ww. kwesitach to ja sie moge zaoferowac w ramach moich skromnych mozliwosci. Natomiast z calym szacunkiem do KRK ale nie pozowle na to zeby doktryne katolicka traktowac jako "ekumenizm" do ktorego inne wyznania moga dolaczyc , ani na zadne usrednianie mojego i innych wyznan, dla mnie ekumenizm nie moze polegac na "ekumenicznym odmawianiu rozanca".

---
"Kosciół jest tam, gdzie jest prawda, nie jest zas tak, że prawda jest tam, gdzie jest Kosciół"

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń