Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abelard i Heloiza - kontrowersje po stuleciach

Romans łączący Abelarda i Heloizę średniowiecznych kochanków, ponownie wzbudził zainteresowanie Francuzów i dał początek fali kontrowersji wokół skandalu, który z dużym prawdopodobieństwem wydarzył się 900 lat temu. Znalezione łacińskie teksty o wielkiej miłości podzieliły kraj na entuzjastów odkrycia oraz sceptyków, podważających autentyczność listów miłosnych.

Rmans łączący Abelarda, XII wiecznego filozofa, z jego utalentowaną uczennicą, Heloizą stał się skandalem średniowiecznej Europy. Namiętna kochanka zaszła w ciąży, co bardzo nie spodobało się możnowładnemu wujkowi Heloizy. Na jego rozkaz Abelard został wówczas wykastrowany.

Przetłumaczone pierwszy raz na język francuski listy miłosne kochanków rozpowszechniły romans i podzieliły zarówno opinię publiczną, jak i zdania historyków, co do wydarzeń sprzed 900 lat.

Choć wszyscy są zainteresowani zawartością korespondencji pomiędzy Abelardem a Heloizą, to nie milkną głosy, że cała historia jest wymysłem badaczy lub jest po prostu zafałszowanym obrazem zdarzeń ze średniowiecznej Francji. Niektórzy uważają również, że listy były tylko uczniowskim eksperymentem stylistycznym, mającym na celu ćwiczenie języka łacińskiego. Tezy sceptyków są jednak podważane przez środowiska naukowe, które z wielką pasją podeszły do rozwiązania zagadki tajemniczych listów miłosnych.

Jednym, z autorytetów teologicznych, zajmujących się sprawą Abelarda i Heloizy jest Constant Mews z Uniwersytetu Monash (Australia). Na podstawie długoletnich badań, Mews, jest nieomal pewien, iż 113 zebranych listów opisuje romans między Abelardem i Heloizą, a postacie te istniały naprawdę. I choć istnieją naukowcy, którzy podważają metody przeprowadzania badań przez Mewsa, to większość ekspertów języka łacińskiego potwierdza autentyczność zgromadzonej korespondencji. Problemem jest tylko unikalność znaleziska - nie ma innych, podobnych dokumentów ze średniowiecznej Francji, co daje argument sceptykom, pozwalający podważyć miejsce i okres, z którego pochodzi korespondencja.

Zarys historii kochanków:
Według legendy 37 letni Abelard, jako ceniony uczony XII wiecznej Francji, został zatrudniony przez Fulberta, wujka 20 letniej wówczas Heloizy, jako nauczyciel dla młodej kobiety. Heloiza, zgłębiająca tajniki rzemiosła literackiego, była jedną z nielicznych pisarek, które twierdziły, iż namiętna erotyczna więź między ludźmi może współgrać z przyjaźnią i wiarą w Boga. Swoje przekonania Helois wcieliła w życie, przeżywając ognisty romans z własnym nauczycielem. Wściekły Fulbert zmusił Abelarda do ożenku z Heloizą, będącą dość szybko w stanie błogosławionym. Pod osłoną nocy, by nie przeszkadzać karierze, para kochanków wzięła ślub. Fulbert, myśląc, iż Abelard nie dotrzymał słowa wysłał najemników, aby ukarali uczonego. Abelard poniósł dotkliwą karę, został wykastrowany.
Abelard i Heloiza żyli jeszcze przez długie lata, upajając się swą miłością. Para leży pochowana we wspólnym grobie na paryskim cmentarzu Pere Lachaise.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050309123855111

No trackback comments for this entry.
Abelard i Heloiza - kontrowersje po stuleciach | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń