Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zebranie Sekretarzy Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów

Sekretarze Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów spotkali się w dniach 7 – 10 marca 2005 roku w Bogocie (Kolumbia). W Ameryce Łacińskiej istnieją 22 Konferencje Episkopatów – jedne większe, takie jak Brazylia, Argentyna, Meksyk inne mniejsze tak jak Porto Rico, które ma tylko 5 diecezji oraz Konferencja Antyli Zebranie miało na celu wymianę oświadczeń w dziedzinie sytuacji socjalnej, politycznej i religijnej w każdym kraju odpowiedzialnym przez Konferencje oraz przygotowanie V Konferencji Generalnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.W relacjach Sekretarzy Generalnych zostały przedstawione główne kwestie, którymi obecnie zajmują się Konferencje poszczególnych krajów. Ubóstwo większości i duża różnica ekonomiczna w sytuacji innych ludzi powiększyła się w ostatnich latach; biskupi zwrócili uwagę na zgubne efekty ekonomi globalizacyjnej, które stawiaj wiele dziedzin gospodarki danych krajów pod groźbą upadku; przestępczość na ulicach i w miastach staja się problemem codziennym; kraje najbardziej dotknięte problemami ekonomicznymi to Kolumbia, Boliwia, Wenezuela.

 Z punktu widzenia kulturalna religijnego problemy przedstawiane przez Sekretarzy są bardzo podobne w całej Ameryce Łacińskiej: zwiększa się liczba sekt oraz zwiększa się liczba osób bez religii, jednocześnie zmniejsza się liczba tych, którzy określają się katolikami, jednak koscioły pozostają pełne. Coraz częściej glos Kościoła jest publicznie kwestionowany, powołując się na “świecki stan” kraju w którym organizacje religijne nie powinny manifestować swojego głosu. Duże zaniepokojenie spowodowało ogólny zwrot rządów, parlamentów, władz wojskowych do legalizacji aborcji, eutanazji oraz związków miedzy osobami tej samej płci. Jak zauważyli księża Sekretarze we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej zaszły duże zmiany kultury, religijne wśród których Kosciół jest powołany do bycia głosem prorockim na wierności swojej misji.

Biskupi Sekretarze mówili również o przygotowaniach do V Konferencji Generalnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która ma mieć miejsca na początku 2007 roku. Wiele kroków przygotowawczych juz jest realizowanych miedzy innymi wyłoniono juz Centralna Komisje Przygotowawcza, zaangażowano do prac Zarządy Konferencji Episkopatów poszczególnych krajów oraz Rade Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej – CELAM. Obecnie poszczególne Konferencje przedstawiają swoje propozycje tematów podjętych na Konferencji Generalnej, które będą przedstawione Stolicy Apostolskiej. Biskupi oczekują, ze Jan Paweł II w maju podczas jubileuszowych obrad CELAM zwoła V Konferencje i przedstawi temat główny zebrania. Jubileuszowe spotkane CELAM, z okazji 50 rocznicy powstania odbędzie się w Lima (Peru). Księża Sekretarze zaproponowali temat V Konferencji: “Uczniowie Jezusa Chrystusa w Kościele Katolickim w nowej ewangelizacji Ameryki Łacińskiej i Karaibów na początku trzeciego tysiąclecia”.

W sierpniu 2005 roku Konferencje Episkopatów otrzymają dokumenty z głównymi tematami, które będą podejmowane podczas V Konferencji Generalnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej. Konferencja ta będzie przygotowana przez Episkopaty poszczególnych kraj. Metodologia przygotowań zakłada udział każdej diecezji oraz wszystkich osób zaangażowanych w życie diecezji: biskupów, księży, osoby zakonne, osób świeckie, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie poszczególnych grup i ruchów. Księża Sekretarze maja nadzieje, ze prace przygotowawcze do V Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej staną się wielkim dziełem kościelnym na początku trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Obecność Kościoła w Ameryce Łacińskiej i Karaibach musi na nowo stać się obecnością uczniów wsłuchanych w glos swojego Mistrza, dać się prowadzić poprzez kontemplacje swojej twarzy, słuchać Go z uwaga i dać się na nowo posłać z misja.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050310231229279

No trackback comments for this entry.
Zebranie Sekretarzy Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń