Rozdzielić państwo i kościoł

pon, 14 mar 2005, 13:38:47

Autor: DaN

Kandydat na biskupa kościoła luterańskiego w Norwegii sprzeciwia się homoseksualizmowi wśród duchownych. Taka postawa spotyka się z ostrą reakcję opinii publicznej i nie przysparza biskupowi zwolenników. Przy okazji nasilaja się głosy nawołujące do oddzielenia państwa od kościoła.

Badania opinii publicznej pokazują, iż 70% mieszkańców Oslo sprzeciwia się nominowaniu Ole Christiana Kvarme na biskupa kościoła luterańskiego.

Dwóch ministrów w rządzie norweskim zignorowało przyjętą konwencję, sprzeciwiło się koalicji i głosowało przeciwko zmianie byłego biskupa Gunnara Staalsetta (obecnie na emeryturze) na kontrowersyjnego Kvarme.
Norwegia zalegalizowała cywilne pary homoseksualne już w 1993 roku. Afera z Kvarme nastąpiła w trudnym czasie dla norweskiego kościoła luterańskiego. Już prawie połowa Norwegów żąda separacji kościoła od spraw państwowych.

Rozdźwięk między laicką wizją rządzenia państwem, a jej religijną postacią przybiera na sile i według głosów niektórych socjaldemokratów jest to już najwyższy czas, aby stanowczo oddzielić państwo od kościoła.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050314121047492