Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy mogę zostać zakonnicą?

Pytania i odpowiedziDręczy mnie pewien problem już od dawna, ale nie wiedziałam z kim bym mogła podzielić się nim. Mam 26 lat. Pracuję zawodowo i kończę studia zaoczne. Cały czas prześladuje mnie myśl,że wybrałam niewłaściwą drogę. Już od szkoły średniej miałam myśli że powinnam iść do zakonu, ale zawsze odkładałam to na później. Teraz wydaje mi się to już nieaktualne.W swoim życiu podjęłam wiele pochopnych decyzji, których żałuję (seks przedmałżeński). W tej chwili ciągle czuję,że jestem na niewłaściwym miejscu, w życiu. Nie wiem czy mogę nazwać siebie osobą poszukującą, to żle może brzmieć. Ale mam pytanie dręczące mnie: Czy mogłabym wstąpić do zakonu mając bagaż złych doświadczeń, no i oczywiście w tym wieku. Serdecznie proszę o odpowiedź.

Nigdy nie jest za późno, aby coś zmienić w swoim życiu. Nie ma żadnych przeszkód, aby wstąpić w tym wieku do zakonu czy zgromadzenia. Wszystko zależy od prawa obowiązującego w danym zakonie. Zazwyczaj górna granica wieku to 35 lat. Ustala się ją dlatego, gdyż przychodzącego później człowieka trudno poddać obowiązującej formacji zakonnej. Na pewno seks przedmałżeński nie jest przeszkodą do wstąpienia do danej wspólnoty. O ile się orientuję, nikt o to nie pyta w ankiecie przed zakonem. Ten okres życia może się okazać czymś błogosławionym lub ciężarem. Ze swojego doświadczenia pracy w domu formacyjnym dla kandydatów do zakonu wiem, że wszystko będzie zależało od Pani i współpracy ze spowiednikiem lub ojcem duchownym. Bo jest to rana grzechowa, którą bez wątpienia można zaleczyć łaską i wyda ona później błogosławione owoce w pracy apostolskiej danej zakonnicy. Jeżeli się jej nie zaleczy, może być trudno później.

o. Sebastian Bielski, franciszkanin


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050316142844406

No trackback comments for this entry.
Czy mogę zostać zakonnicą? | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
droga
tkaniewski sob, 9 kwi 2005, 23:33:38
Każdy człowiek popełnia w swoim życiu błędy, ale dlatego właśnie Chrystus pozostawił nas swoich "Pośredników", aby to właśnie Oni "...komu odpuścicie na ziemi, będzie i odpuszczone w Niebie". Korzystając z Sakramentu Pojednania spełniając wcześniej wszystkie warunki dobrej spowiedzi, grzechy zostają nam odpuszczone. Więc tak naprawdę przeszłość już nie ma znaczenia, bo zostało to wymazane.

Pozytywnym akcentem przeszłości może być to, że masz doświadczenie, rozumiesz, co zlego się stało i łatwiem będzie Ci zrozumieć innych z podobnymi problemami.

Wstępując do zakonu nikt nie pyta się jakie miałaś grzechy, ale pyta raczej o Twoje odczucia wewnętrzne, o pojawienie się powołania itp.

"Nie lękajcie się!" - to chyba jedne z mocniejszych słów Ojca Świętego, które w ostatnich dniach szczególnie mocno sobie przypominamy.

Życzę więc odwagi i pamiętam w modlitwach!

---
"Pismo święte jest źródłem wody żywej
i stołem Chrystusa, z którego się karmimy"
(św. Izydor)
 
Czy mogę zostać zakonnicą?
gosc nie, 10 kwi 2005, 05:44:53
czemu nie? wyhuczalas sie , to bedziesz dobra i posluszna....
 
Czy mogę zostać zakonnicą?
teofil777 pon, 11 kwi 2005, 12:43:48
Kiedys czułem bardzo mocno, że powinienem pójść do zakonu. Jednak jak się później okazało to nie była potrzeba zakonu, tylko potrzeba bardzo bliskiej więzi z Bogiem. Zdaję sobie sprawę, że w zakonie ze względu na warunki można taką bliską więź z Bogiem nawiązać. Jednak w moim przypadku to nie okazało się konieczne, bo od kiedy powierzyłem swoje życie Jezusowi i żyję z nim w bardzo bliskiej więzi codziennie, to wszystkie myśli o zakonie odeszły :-) Nie chcę Cię do niczego zniechęcać - to Twoje wybory, ale myślę, że warto zastanowić się, czy w Twoim przypadku też tak nie jest, że jest to potrzeba Boga a nie zakonu. Pozdrawiam

---
nextgeneration -> pokolenie dla Jezusa -> http://nextgeneration.republika.pl

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń