Biskup staje w obronie "Kodu Leonarda Da Vinci"

czw, 17 mar 2005, 12:59:54

Autor: DaN

Brazylijski biskup sprzeciwił się nagonce środowisk religijnych na publikację Dana Browna. Odmienny pogląd wyraził także podczas rozmów z wpływowym włoskim kardynałem Tarcisio Bertonem.

Głównym przesłaniem światowego bestsellera jest ukazanie ludziom ciemnej strony Kościoła i tajemnic, które w sobie nosi przez wieki. Zarzewiem sporów stało się przedstawienie przez Dana Browna, Jezusa Chrystusa i Marii Magdaleny, jako pary kochanków. "Kod Leonarda Da Vinci" jednoznacznie mówi o tym, iż mieli oni ze sobą dziecko.

Kardynał Tarcisio Bertone, były zwierzchnik watykańskiej instytucji ds. doktryny i wiary zaapelował do chrześcijan, aby nie kupowali "Kodu Leonarda Da Vinci", ponieważ jest to powieść nasycona stekiem kłamstw i oszczerstw, mających na celu podważyć podwaliny wiary.

Stanowisko Bertone nie jest jednak popierane w całym środowisku kościelnym. Wyniesiony, dwa tygodnie temu przez Papieża Jana Pawła II, do godności biskupiej Monsignor Jose Maria Pinheiro z Sao Paolo zasugerował, by nie zakazywać chrześcijanom czytania powieści Dana Browna, a jedynie poprosić ich o rozwagę i nie budowanie swojej wiedzy religijnej na tym dziele.

Pinheiro wierzy, że poglądy kardynała Bertone na "Kod Leonarda Da Vinci" wyrażają jedynie jego osobiste odczucia i nie są stanowiskiem całego kościoła.

"Zachowajmy spokój i rozwagę. Wątpię, aby większość ludzi była w stanie odróżnić prawdę od fikcji, czytając powieść. Ich wiedza religijna jest zwykle nikła, a jeśli nawet dysponują szeroką informacją, to książkę potraktują, jak zwykłą beletrystykę" - radzi Pinheiro

Dodaje również, iż powinno się, szczególnie młodym ludziom, pokazywać gdzie mamy do czynienia z fikcją, a co jest prawdą. Całkowite zakazanie czytania książki obrócić się może przeciwko Kościołowi - ludzie z przekory po nią sięgną.

Od 2003 roku "Kod Leonarda Da Vinci" został sprzedany w liczbie 25 milionów egzemplarzy. Powieść została przetłumaczona na 44 języki.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050317115954643