Kościół Episkopalny ustępuje w sprawie jednopłciowych związków

czw, 17 mar 2005, 20:04:35

Autor: DaN

Anglikański kościół w USA nie będzie powoływał żadnych nowych biskupów ani błogosławił związków tej samej płci przynajmniej przez rok. W oświadczeniu przedstawiciele kościoła ubolewają nad faktem, iż w 2003 roku biskupem mianowany został hżyjący w jednopłciowym związku Gene Robinson.

Oświadczenie zostało przyjęte ze zrozumieniem, zarówno w USA, jak i innych krajach.

Arcybiskup Canterbury (UK), Rowan Williams powiedział nawet, iż oświadczenie amerykańskich biskupów było potrzebne i konstruktywne.

Wyrażenie ubolewania przez stronę amerykańską ma ponownie zbliżyć kościół anglikański ze Starego Kontynentu, z mniej konserwatywnym, kościołem Ameryki Północnej.

Susan Russell, przewodnicząca stowarzyszenia integracyjnego powiedziała, iż cieszy się, że oświadczenie o zaprzestaniu nominowania nowych biskupów obejmuje swym zasięgiem wszystkich, a nie tylko duchownych homoseksualnych.

Dodała jednak, że przywódcy kościoła wysyłali mylne sygnały do gejów i lesbijek, mówiące o tym, iż są oni z otwartością i chęcią witani w społeczności kościelnej. Rzeczywistość okazała się jednak inna.

Nieporozumienia między amerykańskim Kościołem Episkopalnym a Wspólnotą Anglikańską mają swe początki w wyświęceniu biskupa Gene Robinsona. Duchowny żyje na co dzień ze swym partnerem. Angielski kościół ma za złe, iż Robinsona nominowano do godności biskupiej bez porozumienia z innymi biskupami Wspólnoty Anglikańskiej.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050317170434755