Aresztowani za oglądanie filmów o tematyce chrześcijańskiej

wto, 22 mar 2005, 19:14:26

Autor: DaN

Grupa szesnastu ewangelikalnych chrześcijan z Erytrei została aresztowana przez tamtejszą policję za oglądanie filmów, poruszających zagadnienia chrześcijańskie. Funkcjonariusze siłą wtargnęli do domu jednego z wiernych i zatrzymali wszystkich uczestników spotkania.

Do tej pory zwolniono jedynie dwie, starsze kobiety, po tym jak wpłacono za nie wysoką kaucję. Pozostałe osoby nadal tkwią w więzieniu, pomimo tego, iż nie postawiono im żadnych oficjalnych zarzutów. Znamiennym jest fakt, iż w chwili zatrzymania nie odprawiali oni żadnych obrzędów chrześcijańskich. Oglądali jedynie film.

Leżąca we wschodniej Afryce, Erytrea, została wpisana 15 września 2004 roku na listę państw, będących pod specjalną obserwacją Departamentu Stanu USA. W związku z nieprzestrzeganiem swobód religijnych oraz szykanami wobec innowierców, przygotowano projekt wprowadzający sankcje polityczne na ten kraj. Krok ten został doceniony przez obrońców praw człowieka, dla których Erytrea stała się w ostatnim czasie doskonałym przykładem łamania podstawowych swobód obywatelskich.

Dzięki naciskom organizacji międzynarodowych, po 6-cio miesięcznym okresie ostrzegawczym, wobec Erytrei miały zostać nałożone sankcje i ograniczenia. Ostatnie wysiłki dyplomatyczne spowodowały jednak, iż proces nakładania kar odwleczono w czasie. Próbę łagodnej perswazji postanowiono podjąć nawet po zajściach z ostatnimi aresztowaniami niewinnych ludzi. Departament Stanu USA stwierdził jednak, iż dalsze ograniczanie swobód wyznaniowych w Erytrei doprowadzi z całą pewnością do wcielenia sankcji w życie.

W Erytrei oficjalnie można być wyznawcą prawosławia, katolicyzmu, luteranizmu bądź islamu. Wszelkie inne manifestacje swej odrębności religijnej są, z mocy prawa, ścigane przez służby bezpieczeństwa. W 2002 zamknięto wskutek rozporządzeń rządowych wszystkie inne kościoły protestanckie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050322181426844