Kobieta przewodniczyła muzułmańskim modłom

śro, 23 mar 2005, 01:59:29

Autor: Mirosław Miarczyński

18 marca br. po raz pierwszy w historii piątkowym modłom muzułmanów przewodniczyła kobieta – podała "Gazeta Wyborcza". Modły, które odbyły się w nowojorskiej katedrze anglikańskiej, poprowadziła dr Amina Wadud, profesor uniwersytetu stanowego Wirginii.

Pani profesor ubrana w tradycyjny muzułmański strój odprawiła modły i wygłosiła tradycyjne piątkowe kazanie. Połowę modlących się stanowili mężczyźni. Na modlitwę wiernych wezwała też inna kobieta, choć funkcję muezzina także tradycyjnie pełnią mężczyźni.

W trakcie kazania dr Wadud mówiła o kobietach, ich prawach i równości płci.

Organizatorzy, aktywiści organizacji Muzułmanie Nowego Jorku, mieli trudności ze znalezieniem miejsca, w którym Wadud mogłaby poprowadzić modlitwę. Nie zgodził się jej przyjąć żaden z nowojorskich meczetów. Koran nie zabrania prowadzenia modłów przez kobiety, takiego zakazu nie zawiera też sunna, czyli zbiór nakazów i historii z życia proroka Mahometa. Jednak kobiety w czasie modłów w meczecie tradycyjnie przebywają w osobnej sali, a przynajmniej w ostatnich rzędach za mężczyznami, żeby ich nie rozpraszać. Przed katedrą podczas modłów protestowali oburzeni muzułmanie-tradycjonaliści.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050323015929595