Stwierdzenie nieważności małżeństwa - niechęć posiadania dzieci i małżeństwo "bo ty tak chcesz"

pon, 20 cze 2005, 22:02:09

Autor: Gość serwisu

Jestem od ponad 6 miesięcy w małżeństwie. Wcześniej z zona byliśmy ze sobą kilka lat, od 8mcy przed ślubem zaręczeni. Poglądy zony na małżeństwo znalem wcześniej - twierdziła ze nie chce ślubu, męża itd. Jednak chcąc z nią być oświadczyłem się, ona oświadczyny przyjęła. W końcu też zapadła decyzja o ślubie. Sam ślub napawał ją wręcz przerażeniem, już przed sama uroczystością nie chciała wejść do Kościoła. Słowa przysięgi wypowiadała bardzo słabym głosem. Zrzuciłem to na karb potwornego stresu...

Teraz jednak jest coraz gorzej. Pożycie małżeńskie praktycznie się nie rozwinęło (co nie oznacza ze do niego nie doszło choć raz), nie dogadujemy się, zona nie chce zaakceptować żadnych form bycia małżeństwem. Ostatnio zaczęła mówić o rozwodzie. Twierdzi ze tego ślubu nie chciała i bardzo żałuje, a zdecydowała się tylko dlatego, ze myślała, ze to będzie dla mnie dobre i dlatego ze ja tego chciałem.

Następną sprawą jest niechęć posiadania dzieci. Moja żona mówiła od dawna ze dzieci nie chce mieć. Żeniąc się uznałem, ze trzeba zaufać Bogu i liczyć na to ze wpłynie na moja żonę, bez presji. Teraz ona mówi, ze składając przysięgę małżeńską wykluczała posiadanie dzieci. Jestem osobą wierzącą i kochającą żonę, zrobiłbym bardzo wiele aby pozostać z nią. Niestety widzę ze ona się męczy, czuje się spętana, gdy usłyszy jak ktoś o niej mówi per "żona" wpada w panikę. Nie chcę rozwodu, nie chce jej krzywdzić. Może jest inne rozwiązanie. Proszę jednak o rade, na podstawie tych szkicowych informacji, czy to małżeństwo było w ogóle zawarte?

***

Symulacja zgody małżeńskiej inaczej pozorna zgoda małżeńska polega na zewnętrznym wyrażeniu zgody przy całkowitym bądź częściowym sprzeciwie woli. Jest to zgoda nieprawdziwa oraz nieszczera. Prawdziwe małżeństwo powstaje przez umowę między stronami, akceptującymi elementy oraz przymioty małżeńskie.

Zgoda małżeńska jest całkowicie pozorna gdy jedna bądź oboje narzeczonych pozytywnym aktem woli wykluczają samo małżeństwo, a tym samym nie chcą ani przekazać ani przyjąć praw i zobowiązań małżeńskich wypływających z zawieranej umowy.

W opisanym przypadku mamy do czynienia   z symulacja zgody małżeńskiej, czego wyrazem są wydarzenia towarzyszące zawieranemu małżeństwu. Kobieta  już od samego początku wykluczała małżeństwo i odrzucała jego koncepcje według nauki Kościoła. Przyznaje się do tego już w okresie przedślubnym i poglądy jej nie ulegają zmianie mimo zawartego małżeństwa. Po ślubie nie podejmuje żadnych działań, które mają na celu realizację podjętych zobowiązań małżeńskich, nie przyczynia się do dobra wspólnego małżonków, do przyjęcia i wychowania potomstwa.

Z opisanych okoliczności wynikają przesłanki nieważności tego małżeństwa, przy czym konieczna jest dokładniejsza analiza by nabrać pewności.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005032322410966