Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Demonologia - co to za nauka?

Pytania i odpowiedziCzy istnieje taki kierunek studiów jak demonologia? Jak można się uczyć tej dziedziny?

Na pytanie nadesłane przez Czytelnika odpowiada Roman Zając - biblista i demonolog z KUL.

Jak sama nazwa wskazuje, demonologia jest nauką zajmującą się demonami. Naukę te można uprawiać z różnego punktu widzenia. Religioznawcy zajmują się demonami, jako przedmiotem wierzeń i nie zastanawiają się nad ich realnym istnieniem. Tym między innymi religioznawstwo różni sie od teologii. W religioznawstwie demonologia jest dyscypliną dotyczącą wszystkich ponadludzkich mocy, które w religiach zajmują pośrednią pozycję między bogami a ludźmi. Tak rozumiana demonologia jest przedmiotem zainteresowań religioznawców, etnologów i antropologów kulturowych. Na każdym z tych kierunków można zająć się demonologią.

Z punktu widzenia chrześcijańskiej systematyzacji nauk teologicznych, demonologia jest częścią działu teologii dogmatycznej, zwanego protologią (nauką o rzeczach stworzonych). W protologii zaś demonologia to część angelologii (nauki o aniołach), ponieważ chrześcijaństwo uważa Szatana i inne złe duchy za upadłe anioły (w religioznawstwie jest inaczej - angelologia stanowi część demonologii rozumianej bardzo szeroko). A zatem w seminariach duchownych i na wydziałach teologicznych studenci teologii uczą się demonologii w ramach wykładów z teologii dogmatycznej - protologii.Ponadto pewne zagadnienia pokrewne są podejmowane w ramach teologii duchowości oraz teologii moralnej.

Demonologia była kiedyś dyscypliną bardzo popularną. Demonolodzy snuli jednak spekulacje zupełnie pozbawione podstaw. Rozwijano nauki o incubach i succubach (czyli demonach męskich i żeńskich, dopuczszczających się wykorzystywania seksualnego), pisano rozprawy o sposobach działania demonów i hierarchii istniejącej w piekle. Przy okazji mieszano pojęcia, wprowadzając chaos terminologiczny. Na szczęście tak uprawiana demonologia należy już do przeszłości.

Demonologia biblijna nie jest jakimś odrębnym działem biblistyki, ale po prostu refleksją biblisty analizującego postać Szatana i świat demonów w świetle nauczania biblijnego. Chodzi więc o egzegezę tekstów biblijnych, które wspominają o Szatanie i demonach, z uwzględnieniem ówczesnej mentalności i wyobrażeń dotyczących świata starożytnego. Biblista śledzi ewolucję tych wyobrażeń, szukając analogii w kulturach i wierzeniach ościennych ludów, które mogły mieć wpływ na żydowskie poglądy o złych duchach. Bardzo ważne jest również badanie literatury apokryficznej ST i jej wpływu na Nowy Testament. Badania te prowadzą do nakreślenia pewnej syntezy teologicznej dotyczącej miejsca Szatana w dziejach historii zbawienia.

Czymś zupełnie innym jest demonologia "praktyczna", uprawiana przez egzorcystów, którzy zajmują się demonami, po to, aby opracować skuteczne sposoby przeciwdziałania im. W Rzymie istnieją specjalne kursy z demonologii dla księży-egzorcystów.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050329164126751

No trackback comments for this entry.
Demonologia - co to za nauka? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń