IPN zbada kto zlecił zamach na papieża

czw, 31 mar 2005, 19:37:33

Autor: Marta Kamińska

Dokumenty znalezione w archiwach Stasi wskazują, że zamachu na papieża dokonano na zlecenie radzieckiej KGB. Instytut Pamięci Narodowej zbada, kto stał za zamachem na Jana Pawła II.

Zdaniem prezesa IPN Leona Kieresa sprawa zamachu na papieża musi zostać zbadana i wyjaśniona, bo dotyczy obywatela polskiego oraz zbrodni, które jest ścigana przez Instytut z urzędu. IPN zajmie się przede wszystkim dokumentami znalezionymi w niemieckich archiwach.

Odkryta ostatnio korespondencja między enerdowskimi i bułgarskimi służbami, wskazuje na KGB jako zleceniodawcę, a bułgarskie służby jako wykonawcę zamachu. Ostatecznie Bułgarzy zlecili jego wykonanie tureckim ekstremistom. Natomiast Stasi miała koordynować działania i zatrzeć ślady po zamachu. Sam zamachowiec – Ali Agca twierdził, że nad organizacją zamachu czuwała bułgarska ambasada w Rzymie.

Zamach na papieża miał miejsce 13 maja 1981 roku, podczas audiencji na Placu Świętego Piotra. Jan Paweł II został trafiony przez tureckiego zamachowca Alego Agcę w brzuch, ramię i płuco.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050331193733476