Rosyjska cerkiew się (nie) modli

nie, 3 kwi 2005, 20:16:52

Autor: Mirosław Miarczyński

- Między Kościołem Katolickim a Cerkwią nie ma dialogu, dlatego oczywiste jest że w naszych cerkwiach specjalnych modlitw nie będzie - stwierdził jeden z księży Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, zapytany przez dziennikarza stacji TVN. Patriarcha Aleksy II oprócz wyrazów współczucia zawarł w oświadczeniu sugestię iż to Jan Paweł II był stroną utrudniającą dialog.

"Trwajacy wiele lat pontyfikat Jego Świątobliwości jako głowy Kościoła katolickiego był znaczącym etapem w historii współczesnej" - napisał Aleksy II w liscie kondolencyjnym. Kilka zdań później dodał następujący tekst 

Надеюсь, что наступающий новый период в жизни Римско-Католической Церкви поможет обновить между нашими Церквами отношения взаимного уважения и братской христианской любви. – co znaczy „Żywię nadzieję, że następujący nowy okres w życiu Kościoła rzymskokatolickiego pomoże odnowić stosunki wzajemnego szacunku i braterskiej miłości chrześcijańskiej pomiędzy naszymi Kościołami.” (Pełny tekst listu Patriarchy na serwisie Cerkiew.pl)

Papież odwiedził wiele prawosławnych krajów - Grecję, Bułgarię, Ukrainę i Gruzję, nigdy jednak nie udało mu się odwiedzić Rosji, mimo że miał zaproszenie wszystkich kolejnych prezydentów tego kraju. Nie zgadzał się na to właśnie patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Niektórzy z rosyjskich ekspertów oczekiwali, że śmierć papieża spowoduje, iż Aleksy II przyzna, że się myli. Nic się takiego nie stało.

Wielu wiernych cerkwi jest głęboko poruszonych śmiercią Jana Pawła II. W wypowiedziach dla polskich dziennikarzy podkreślali swój żal i smutek i zapewniali o swojej modlitwie.

Glębokie wyrazy współczucia złożyli prezydenci Rosji - obecny Władimir Putin oraz były - Michaił Gorbaczow.

Możliwość komentowania tego artykułu została zablokowana ze wzlędu na skandaliczne zachowanie uczestników dyskusji oraz na prośbę serwisu Cerkiew.pl


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050403201652877