Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zwierzchnicy lokalnych Kościołów prawosławnych o śmierci Jana Pawła II

Pojawiły się już pierwsze reakcje zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych na śmierć papieża Jana Pawła II. Odnajdujemy w nich wyrazy współczucia dla opłakujących go współwyznawców oraz wspomnienie zasług papieża dla świata, Kościoła rzymskokatolickiego, a w szczególności dla pojednania podzielonych dzisiaj chrześcijan. Wszyscy hierarchowie zapewnili również o modlitwie o spokój duszy nowoodeszłego papieża i wieczną modlitewną pamięć o nim.

Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I, który wielokrotnie spotykał się z papieżem przypomniał, że Jan Paweł II zaledwie w rok po wyborze, wraz z ówczesnym Patriarchą Ekumenicznym Demetriosem, zainicjował prace komisji wspólnej, która miała rozpocząć dialog pomiędzy Kościołami wschodnim i zachodnim. Nie szczędził on sił i poświęceń, by nieść całemu światu światło Ewangelii i współdziałać w umacnianiu pokoju. Historia oceni jego wkład w upadek ateistycznego komunizmu. Podczas swojej posługi biskupiej, szczególnie zaś na czele Koscioła rzymskokatolickiego nowoodeszły papież pozostawił niezatarty ślad w swoim Kościele, ale również w historii całej ludzkości. Wiele jego inicjatyw trwa do dzisiaj, w tym znaczeniu jego śmierć jest stratą nie tylko dla jego Kościoła, chrześcijan i wszystkich ludzi, którym drogi jest pokój i sprawiedliwość.

Wyrazy współczucia nadesłał również Patriarcha Moskwy i całej Rusi Aleksy II. Podkreślił on, że zmarłego Zwierzchnika starożytnej rzymskiej katedry wyróżniało oddanie wybranej już w młodości drodze oraz gorące pragnienie niesienia chrześcijańskiej posługi i świadectwa. Wbrew bardzo ciężkiej chorobie pozostawał on wierny swemu powołaniu mężnie opiekując się powierzoną mu owczarnią, aż do swoich ostatnich dni. Papież nie uskarżał się na cierpienia, którym towarzyszyła modlitwa i nadzieja na wolę wszechmiłosiernego Pana dając przez to wszystkim ludziom wspaniały przykład. Pontyfikat Jego Świątobliwości Jana Pawła II stał się całą epoką Kościoła rzymsko – katolickiego i w całej współczesnej historii. Osobowość zmarłego papieża i jego dzieła i myśli niewątpliwie wywarły ogromny wpływ na bieg wydarzeń w świecie.

Zwierzchnik prawosławnego Kościoła w Ameryce metropolita Herman podkreślił, że przez wiele lat swojej posługi, jako zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego Jan Paweł II jaśniał przykładem poświęcenia dla swojej biskupiej posługi i najwyższego urzędu w swoim Kościele, który sprawował stając się dobrym szafarzem łaski bożej (1 List św. Piotra 4:10). U schyłku swojego życia słowem i przykładem przypominał całej ludzkości o obowiązku obrony praw biednych, bezbronnych i tych wszystkich, za którymi nikt się nie ujmuje broniąc godności i świętości życia, na wszystkich jego etapach.

Przypomnijmy, że nowoodeszły papież Jan Paweł II wielokrotnie spotykał się ze zwierzchnikami lokalnych Kościołów prawosławnych. Przybywając do Polski spotykał się z ówczesnym metropolitą Bazylim, a następnie metropolitą Sawą. W trakcie podróży do Turcji w roku 1979 spotkał się z ówczesnym Patriarchą Ekumenicznym Demetriosem, a z jego następcą Bartłomiejem I wielokrotnie w Rzymie. Przełom wieków przyniósł wiele podróży papieskich do krajów, których większość obywateli stanowią prawosławni chrześcijanie. Były to m.in. Grecja, Gruzja, Rumunia, Bułgaria i Ukraina. Również tam dochodziło do spotkań ze zwierzchnikami lokalnych Kościołów prawosławnych. Niezrealizowanym marzeniem papieża była podróż do Rosji, na co wpływ miały bardzo złożone, a często napięte stosunki Watykanu z Patriarchatem Moskiewskim. Być może marzenie Jana Pawła II zrealizuje kiedyś jego następca…

Cerkiew.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050403225006172

No trackback comments for this entry.
Zwierzchnicy lokalnych Kościołów prawosławnych o śmierci Jana Pawła II | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jakub nie, 3 kwi 2005, 23:16:13
Szkoda, że autor nie był zbyt rzetelny i nie zacytował takich fragmentów listu azjatycko-syberyjskiego patriarchy (bo to nie był standart europejski) Aleksego jak "w życiu Kościoła katolickiego otwiera się nowy okres, w którym możliwe stanie się nawiązanie między naszymi Kościołami stosunków wzajemnego szacunku i braterskiej miłości chrześcijańskie".
w których obarcza ówże człowiek, papieża o stawianie przeszkód dialogowi ekumenicznemu - w przeciwieństwie do pozostałych patriarchów za co Bóg im zapłać.

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho slyší
na mé snažné volání."

 
 • gosc wto, 5 kwi 2005, 02:51:43

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń