Niedziela Miłosierdzia Bożego u Polskich Pallottynów w Rio de Janeiro

pon, 4 kwi 2005, 17:20:20

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

Podobnie jak na całym świecie, również w Rio de Janeiro obchody  święta Miłosierdzia Bożego upłynęły pod znakiem żałoby po śmierci papieża Jana Pawła II i ufności że odszedł on od Domu Ojca.

Siostra Faustyna w Dzienniczku zapisała, ze w Wielki Piątek należy rozpocząć nowennę przygotowawcza do obchodów święta Miłosierdzia Bożego. Tak jak w każdym miejscu kultu Miłosierdzia Bożego na świecie, również i w kościele Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro modlitwy za różne stany wiernych potrzebujących miłosierdzia towarzyszyły nowennie przygotowawczej. Każdego dnia ksiądz proboszcz Czesław Zając SAC przewodniczył Mszy świętej w trakcie której następowały modlitwy towarzyszące nowennie.

Główne obchody święta Miłosierdzia Bożego przypadły na sobotę i niedziele 2 – 3 kwietnia 2005 roku. Początek obchodów został sparaliżowany wieścią o śmierci Jana Pawła II. Wiadomość o śmierci przyszła o godzinie 16:37 czasu brazylijskiego, o godzinie 18:00 ks. Czesław przewodniczył Mszy świętej w intencji świętej pamięci papieża polecając go Miłosierdziu Bożemu. Jan Paweł II jako wielki apostoł Miłosierdzia odszedł do domu Ojca w wigilie święta, które sam wprowadził aby powiedzieć osobiście Bogu: “Jezu, ufam tobie”. Jako znak żałoby wszelkie uroczystości zewnętrzne towarzyszące brazylijskim obchodom świąt religijnych zostały zawieszone.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego zostały odprawione Msze święte podczas których ks. Czesław przypominał wszystkim o wielkim przesłaniu płynącym z wizerunku Jezusa Miłosiernego, w którym każdy może znaleźć przebaczenie i łaskę. Modlitwa objęto tez zmarłego papieża Jana Pawła II.

W godzinę Miłosierdzia uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Francisco José Marques Filho SAC bezpośrednio po Eucharystii odbyła się procesja z figura Jezusa Miłosiernego ulicami parafii. Ostatniej Mszy świętej w tym dniu przewodniczył rektor Pallottyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Rio de Janeiro ks. Jarosław Chmielecki SAC. Tegoroczne obchody święta Miłosierdzia Bożego przepełnione były smutkiem oraz rozważaniami o życiu i nauce Jana Pawła II, jednak przebijała z nich nadzieja ze ufni w Miłosierdzie Boże możemy wspólnie z Naszym Papieżem zamieszkać w Domu Ojca.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050404154020533