Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Już nie "Antychryst" - ewangelikalni chwalą papieża

Jeden z najbardziej zaskakujących przykładów uznania dla papieża ze strony ewangelikalnych chrześcijan miał miejsce kilka lat przed jego śmiercią. W słynnej serii "Left Behind (Pozostawiony)" papież znajduje się pomiędzy pochwyconymi.

Gwoli ścisłości - drugi tom serii przedstawia jako pochwyconego nie papieża Jana Pawła II ale jego następcę - Jana XXIV, który został porwany do nieba zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu pontyfikatu i który wzbudził kontrowersje w Kościele Katolickim planami reform "niebezpiecznie zbliżającymi Kościół do herezji Lutra". Jednakże zważywszy na to iż autorzy serii Jerry B. Jenkins i Tim LaHaye to niemal ewangelikalni fundamentaliści, zmiana w nastawieniu do papiestwa jest rewolucyjna.

Kilka dekad temu w podobnej powieści papież nie byłby pochwycony - on pełniłby rolę Antychrysta we własnej osobie. Takie postrzeganie biskupa Rzymu ma długą tradycję, wywodzącą się od Marcina Lutra ("Papiestwo jest siedliskiem prawdziwego i realnego Antychrysta"), zaznaczoną wyraźnie w Westmninsterskim wyznaniu wiary (Nie ma innej głowy Kościoła poza Jezusem Chrystusem. Papież w żadnym razie być nią nie może. Jest więc antychrystem, człowiekiem grzechu i potępieńcem, który staje w Kościele przeciw Chrystusowi i wszystkim rzeczom Boskim.) i w niektórch środowiskach pokutującą do dzisiaj.

Jednakże w dzisiejszej Ameryce największa fala krytycyzmu w stosunku do papieża płynie nie od ewangelikalnych a od katolików. I to od konserwatywnych katolików, którzy twierdzą że Jan Paweł II poniósł klęskę w zarządzaniu kościołem. Tymczasem badania wskazują iż ewangelikalni protestanci z roku na rok coraz bardziej cenili papieża. Znacznie więcej chrześcijan z tych kręgów żywi ciepłe uczucia do Jana Pawła II niż niektórych ze swoich głównych liderów. W ankietach wybierają Jana Pawła II częściej niż Pata Robertsona, Jerryego Falwella, Jamesa Dobsona czy Franklina Grahama. I choć ci dwaj ostatni wzbudzają znacznie mniej niechęci niż papież, to jego osoba przyciąga też dużo więcej osób z ewangelikalnych środowisk.

Według redaktora naczelnego The Weekly Standard Freda Barnesa (ewangelikalnego episkopalianina), dzieje się tak ponieważ nauczanie papieża często lepiej oddaje ich pojęcie o chrześcijańskiej ortodoksji, szczególnie w sprawach moralnych.
„Oczywiście pozostają nadal duże różnice między katolikami i protestantami, ale osobowość Jana Pawła II sprawiła że wyglądają się one na mniej istotne. Był obrońcą życia, rodziny, walczył z totalitaryzmem i w swojej batalii o zachowanie chrześcijańskich wartości był znacznie bardziej przekonywujący niż wielu ewangelikalnych liderów. Jan Paweł II był odważny i nieustraszony w głoszeniu zbawienia przez osobę Jezusa Chrystusa. Czynił to na całym świecie, mimo postępujących kłopotów ze zdrowiem i osobistego ryzyka. Katolicy stracili wielkiego i wspaniałego przywódcę. Stracili go również ewangelikalni chrześcijanie” - pisze Barnes.

W podobnym tonie wypowiadają się o Janie Pawle II inne ewangelikalne media - Baptist Press czy Focus on the Family w niezwykły sposób podkreślają determinację papieża w obronie świętości życia i wartości rodzinnych.

- Byłem niezwykle poruszony spojrzeniem jego niebieskich oczu i żarem jaki palił się w nim. To był niezwykły człowiek i mogę powiedzieć że tak pobożny, jak Południowy Baptysta - tak Charles Colson wspomina swoje spotkanie z papieżem (na zdj.), gdy wraz z Jamesem Dobsonem zostali zaproszeni do Watykanu.

Listy kondolencyjne płyną do Watykanu od niemal wszystkich przywódców, kościołów i organizacji. Także od tych, które jeszcze ćwierć wieku temu mówiły o papieżu "Antychryst".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050406122641639

No trackback comments for this entry.
Już nie "Antychryst" - ewangelikalni chwalą papieża | 15 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Już nie "Antychryst" - ewangelikalni chwalą papieża
milka śro, 6 kwi 2005, 12:51:52
juz nie antychryst? czyli papiez musial umrzec zeby wiecej go nienazywac antychrystem? poki zyl byl nim (dla niektorych protestatntow). czy nie zapozno? gdyby zyl dalejby tak przekonywali. istny cyrk!
 
Już nie "Antychryst" - ewangelikalni chwalą papieża
mateuszwroc śro, 6 kwi 2005, 12:59:05
Ale jak wogóle Papieży ktoś śmiał nazywać Antychrystami. Żeby Namiestnik Chrystusa miał być Antychrystem?

---
Sede vacante ;(

 
Już nie "Antychryst" - ewangelikalni chwalą papieża
mateuszwroc śro, 6 kwi 2005, 13:20:12
A można by tak zamieścić cały tekst owego "Westminsterskiego Wyznania Wiary" ?

---
Sede vacante ;(

 
Już nie "Antychryst" - ewangelikalni chwalą papieża
remigius wto, 12 kwi 2005, 12:27:56
Mimo, że niektórzy fundamentalistyczni protestanci nazywali papiezy antychrystami to jednak nie miało to żadnej podbudowy biblijnej. Nie uważam, że papież jest widzialną głową Kościoła ale na podstawie Pisma nie mogę też nazwać go antychrystem, bo teksty biblijne o antychryście (lub bestii) nijak nie pasują do instytucji papiestwa (to samo odnosi się do postaci fałszywego proroka). Postać antychrysta i falszywego proroka znacznie bardziej osadzone są w dzisiejszym globalizmie i ruchu new age.

---
Remigiusz
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń