Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Interkomunia z protestantami?

Pytania i odpowiedzi

Jestem katoliczką i o ile wiem tylko w Kościele Rzymskokatolickim i Prawosławnym wierzymy, że w Eucharystii chleb staje się Ciałem Pańskim a wino Jego Krwią. A jak jest w Kościołach protestanckich? Czy jest możliwe aby protestant przystąpił do Komunii św. w Kościele katolickim? Pytanie to zrodziło się w Taize gdzie widziałam wielu Baptystów przyjmujących Ciało Chrystusa - pomyślałam wtedy, że nikt im nie powiedział, że nie powinni tego robić jeśli nie wierzą, że jest to rzeczywiście Ciało Pana, ale ostatnio podczas transmisji pogrzebu Ojca Świętego widziałam, że jako pierwszy przyjął Komunię św. brat Roger, który, jeśli się nie mylę, jest protestantem. Jak to rozumieć?



Nie tylko Katolicy i Prawosławni wierzą, że następuję przemienienie substancji chleba i wina w Ciało i Krew Pańską. Tą samą wiarę podzielają starokatolicy (schizma po Vaticanum I.) i będący z nimi w interkomunii anglikanie z tzw. High Church. W innych Kościołach protestanckich jest różnie - od wiary w pełną transubstancjację (przeminienie) poprzez onsubstancjację, aż po tylko pamiątkowe i symboliczne znaczenie Wieczerzy Pańskiej.

Kościół Katolicki otwarcie i jawnie sprzeciwia się interkomunii, zarówno swych wiernych jak i innych u siebie.  Jeśli chodzi o br. Rogera, to on wyraża wiare w rzeczywistą, realną i substancjalną obecność w Eucharystii, dlatego Jan Paweł II jako strażnik depozytu wiary pozwolił mu na przyjmowanie Eucharystii.

Jakub Sowiński

o. Sebastian Bielski



Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050409102713194

No trackback comments for this entry.
Interkomunia z protestantami? | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Interkomunia z protestantami?
dawid1976 pon, 2 maj 2005, 19:01:08

Droga Pani,

wspólnota Taize nie jest wspólnotą katolicką, i jeśli inni tam przyjmują komunie to nie na podstawach KRK, i jak mają ochote mogą ją przyjąc jako symboliczną.

 

 
Interkomunia z protestantami?
Bonifacy pon, 2 maj 2005, 20:11:53
Zasady są takie:
Kan. 844 - § 1. Katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom, którzy też godziwie przyjmują je tylko od katolickich szafarzy, z zachowaniem przepisów §§ 2, 3 i 4 niniejszego kanonu, jak również kan. 861, § 2.
§ 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.
§ 3. Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani. Odnosi się to także do członków innych Kościołów, które według oceny Stolicy Apostolskiej, gdy idzie o sakramenty, są w takiej samej sytuacji, a i wspomniane Kościoły wschodnie.
§ 4. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednia przygotowani.

Słyszałem (choć głowy nie dałbym), że brat Roger (a może i cała wspólnota z Taize) ma specjalne pozwolenie Stolicy Apostolskiej na przyjmowanie KOmunii św. na Mszy św. katolickiej. Zapewne więc wyraził katolicką wiarę w sakrament Eucharystii.
 

Szukaj

Menu Użytkownika





Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



  • Wszystkich Świętych i Halloween
  • In vitro
  • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
  • Lustracja
  • Kreacjonizm i ewolucjonizm
  • Harry Potter
  • Pedofilia i molestowanie
  • Aborcja
  • Eutanazja
  • Homoseksualizm
  • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
  • Sonda

    Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

    1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

    Zdecydowanie tak 83,05%
    Raczej tak 1,66%
    Raczej nie 2,91%
    Zdecydowanie nie 11,65%
    Nie wiem 0,73%

    | 4,266 głosów | 0 komentarzy

    Wydarzenia

    W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń