Interkomunia z protestantami?

pon, 2 maj 2005, 17:27:13

Autor: Gość serwisu

Jestem katoliczką i o ile wiem tylko w Kościele Rzymskokatolickim i Prawosławnym wierzymy, że w Eucharystii chleb staje się Ciałem Pańskim a wino Jego Krwią. A jak jest w Kościołach protestanckich? Czy jest możliwe aby protestant przystąpił do Komunii św. w Kościele katolickim? Pytanie to zrodziło się w Taize gdzie widziałam wielu Baptystów przyjmujących Ciało Chrystusa - pomyślałam wtedy, że nikt im nie powiedział, że nie powinni tego robić jeśli nie wierzą, że jest to rzeczywiście Ciało Pana, ale ostatnio podczas transmisji pogrzebu Ojca Świętego widziałam, że jako pierwszy przyjął Komunię św. brat Roger, który, jeśli się nie mylę, jest protestantem. Jak to rozumieć?

Nie tylko Katolicy i Prawosławni wierzą, że następuję przemienienie substancji chleba i wina w Ciało i Krew Pańską. Tą samą wiarę podzielają starokatolicy (schizma po Vaticanum I.) i będący z nimi w interkomunii anglikanie z tzw. High Church. W innych Kościołach protestanckich jest różnie - od wiary w pełną transubstancjację (przeminienie) poprzez onsubstancjację, aż po tylko pamiątkowe i symboliczne znaczenie Wieczerzy Pańskiej.

Kościół Katolicki otwarcie i jawnie sprzeciwia się interkomunii, zarówno swych wiernych jak i innych u siebie.  Jeśli chodzi o br. Rogera, to on wyraża wiare w rzeczywistą, realną i substancjalną obecność w Eucharystii, dlatego Jan Paweł II jako strażnik depozytu wiary pozwolił mu na przyjmowanie Eucharystii.

Jakub Sowiński

o. Sebastian Bielski

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050409102713194