Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kto wybiera Prymasa Polski, czy Prymasa mozna zmienić ?

Pytania i odpowiedzi

Kto wybiera Prymasa Polski, Czy Prymasa mozna zmienić?Z racji, że funkcja prymasa jest czysto honorową, a niegdyś połączoną z abp. gnieźnieńskim, nie można zmienić Prymasa Polski. Po śmierci Prymasa kard.Glempa prawdopodobnie nikt już tego tytułu nie otrzyma (z racji rozdzielenia unii personalnej między bp. Gniezna i Warszawy). W przeciwnym wypadku, w zależności od tego, która diecezja będzie prymasowska, przypadnie ten tytuł automatycznie biskupowi danej diecezji.

Jakub SowińskiOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050409125451373

No trackback comments for this entry.
Kto wybiera Prymasa Polski, czy Prymasa mozna zmienić ? | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kto wybiera Prymasa Polski, czy Prymasa mozna zmienić ?
janstef nie, 10 kwi 2005, 15:42:41
Niezupełnie jest tak. Tytuł Prymasa w każdym kraju przysługuje biskupowi najstarszej siedziby biskupiej w kraju. W wypadki Polski jest to Gniezno. Dlatego każdorazowy biskup Gniezna jest Prymasem Polski. Dlaczego nie jest nim biskup Muszyński? O ile się nie mylę, zaraz po wojnie, w czasach Prymasa Hlonda zostało połączone biskupstwo Gniezna i Warszawy. Następcą Prymasa Hlonda był kardynał Wyszyński, biskup Gniezna i Warszawy i Prymas Polski. Gdy Sobór Watykański II powołał instytucję Konferencji Episkopatu pojawiła się też funkcja Przewodniczącego Konferencji Episkopatu, która teoretycznie nie ma nic wspólnego z tytułem i funcją Prymasa. Niemniej jednak w Polsce, ze względu na specyficzną sytuację polityczną i tradycje funkcji prymasowskiej (był on historycznie "interrex'em, tzn. pełnił władzę Państwową między kolejnymi wyborami króla) funkcję Prymasa powiązano z funkcją Przewodniczącego Konferencji Episkopatu. W takim wymiarze funkcję tę pełnił kard. Wyszyński i po nim przejął ją kard. Glemp.
W roku 1992, w duchu soborowym, dokonano oddzielenia funkcji Prymasa od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu, chociaż nadal obie te funkcje sprawował kard Glemp. W 2004 roku na przewodniczącego Konferencji został wybrany arcybiskup Józef Michalik. A kard. Glemp zachował funkcję Prymasa. Teoretycznie po śmierci Glempa (chyba że on sam się z niej zrzecze po przejściu na emeryturę) tytuł Prymasa powinien powrócić do Gniezna i każdorazowy biskup Gniezna powinien być automatycznie tytułowany jako Prymas - tak to jest np. w Hiszpani gdzie Prymasem jest każdorazowy biskup Toledo czy we Francji bikup Lyon.

Pozwolę sobie na jeszcze jedną uwagę. Otóż w posoborowym układzie funkcji w Kościele większą wagę należałoby przywiązywać do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu niż do Prymasa. Przewodniczący Episkopatu reprezentuje wszystkich biskupów zgromadzonych w Konferencji i jest przez nich wybierany. U nas jest jeszcze odwrotnie, ale to tylko ze względu na wielkość postaci kard. Wyszyńskiego, który piatował obie funkcje i używał tytułu Prymasa bardziej niż przewodniczącego Episkopatu. Ten ciężar gatunkowy przeszedł też na kard. Glempa i teraz abp. Michalik pozostaje, mniej lub bardziej swiadomie, w jego cienu...
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń