Zmiana wyznania?

czw, 14 kwi 2005, 20:47:27

Autor: Gość serwisu

Mam 30 lat. Nie byłm chrzczony w dziciństwie. Ok. 8 lat temu chciałem sie ochcić, ale ksiądz do  którego sie udałem nakrzyczł na mnie, że tak późno, co ja robiłem do tej pory itp. Z przkory i złości ochrzciłem się w kościele Polsko-Katolickim. Teraz żałuję i chcę wziąć inne sakramenty w Kościele Rzymsko-Katolickim. Dokąd mam się udać? Czy będę musiał się ochrzcić drugi raz? Jak długo będzie trwał proces mojej edukacji religijnej. Jestem po ślubie cywilnym i pragnę wziąć ślub kościelny jako pełnoprawny członek kościoła.

Marek

Szanowny Panie,

Nie będzie się Pan musiał ochrzcić powtórnie. Kościół Rzymsko-Katolicki uzgodnił wzajemne uznawanie ważności chrztu udzielanego w następujących wspólnotach chrześcijańskich w Polsce: w Polskim Autokefalicznym Kościele prawosławnym, Ewangelicko-Luterańskim, Starokatolickim Kościele Mariawitów, w Kościele Metodystycznym, w Kościele Ewangelicko-Reformowanym, w Kościele Polsko-Katolickim. Wymienione Kościoły uznają także chrzest udzielany w Kościele rzymsko-katolickim. Strona katolicka uznaje ważność chrztu udzielonego w Polskim Kościele Chrześcijan Baptystów oraz Zjednoczonym Kościele Ewangelicznym.

Oczywiście, w przypadku gdy zdecyduje się Pan na konwersję, czeka Pana przygotowanie do przyjęcia pozostałych sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego - Eucharystii i Bierzmowania. W sprawie takiego przygotowania najlepiej będzie jeśli Pan zgłosi się do proboszcza rzymsko-katolickiej parafii, na terenie której Pan mieszka. Warto też byłoby zapoznać się z artykułem Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego w nauczaniu i praktyce Kościoła po Vaticanum II, który opisuje etapy wtajemniczenia chrześcijańskiego - również osób dorosłych a także znaczenie poszczególnych sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Ks. Adam

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050412094727393